Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa chovných klisen a sajících hříbat

Kojící klisny a sající hříbata je velmi citlivá kategorie. Zejména zde musíme plně respektovat potřeby zvířat a nesnažit se dohnat například nedostatek pohybu přídavkem krmiva. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

krmení klisny v laktaci

Autor: Lukáš Datum: 26.02.2016 17:40
Dobrý den, prosím o radu s krmnou dávkou pro kojící klisnu. Zdá se mně že chudne,hlavně to jde vidět na zádech kolem páteře.Mírně ji vystoupla páteř a na levé straně hned u páteře má mírně propadlé místo, těsně jak končí žebra.Psychicky je v pohodě, má celodenní pohyb,hříbě vypadá ve skvělé kondici. Dostavá kvalitní horské seno,kilo ovsa+pš.otruby+vitamínový doplněk. děkuji za radu Lukáš
Diskuze v rámci dotazu

Lukáš Bubela

Děkuji za odpověď. Zajímá mně jestli nadměrný přísun bílkovin nezatíží činost ledvin.Někdy se mi stává že po vyšším přísunu bílkovin,např.hodně jetele v seně,se moč barví do tmava až červena.Chápu že když začíná sahat na svalstvo tak je nečeho málo.Koupil jsem sojový šrot,ale je to zase GMO, což nechci.Měl byste tip kde sehnat tento výrobek bez GMO? A prosím co to znamená extrahovaný?

28.02.2016 10:30

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Vaše klisna zřejmě intenzivně kojí a spotřebovává již svoji svalovinu na mléko.

Bude nutné zvýšit dotaci bílkovin, aby nemusela "sahat" na svoje svalstvo.

Doporučil bych upravit krmnou dávku takto:

seno - bez omezení
oves 1,5-2,5 kg (nevím jak by reagovala na vyšší dávky, aby nebyla moc veselá)
sojový extrahovaný šrot 0,5 kg
doplněk vitamínů a minerálů - nevím jaký používáte, ideální by byl pro kojící klisny

Přeji hezký den.

26.02.2016 18:51

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

POkud měla vaše klisna dříve problém s činností ledvin - koliku, černé močení nebo jiný problém, tak bychom měli být opatrní.

Nicméně výše zmíněné problém bývají způsobeny rychle odbouravatelnými dusíkatými látkami (NL) - čpavkem. To bývá záležitost mladého porostu - jetele, vojtěšky. 

Sojový xreahovaný šrot má dobrý poměr mezi rychle odouratelnými a pomalu využitelnými NL - aminokyselinami. Je možné koupit i sojový extrahovaný šrot GMO free, zkuste se zeptat vašeho dodavatele.
Extrahovaný znamená, že je za vysoké teploty, tlaku a pomocí chemické reakce zbaven oleje a touto kombinací jevů se také snižují antinutriční vlivy někteých substancí (saponinů) ze soji.

Přeji hezký den.

 

28.02.2016 20:10
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní