Prevence začíná již vhodnými veterinárními podmínkami pro převozy koní, vakcinací, zásadami správného odčervování a řadou dalších.
Dobrý den,
ráda bych se zeptala na Vaší zkušenost s mastí Alaptid. Výrobce uvádí, že mimo jiné je vhodná i na tržné ranky. Prosím co si mám pod tím představit? Konkrétně teď řeším kopnutí neokovaným koněm, kde je na noze proražena kůže délka rány max 1,5cm.
V případě použití Alaptidu předpokládám, že se musí rána/odřenina vydezinfkovat ..?
Koho jsem se zeptala, tak téměř každý má jiný "typ" na ošetření odřenin/škrábanců u koní, a tak budu ráda když mi dáte vědět jak postupujete vy.
Děkuji
Věra
Dobrý den, alaptid v naší praxi používám a je velmi užitečný. Aplikuji ho v tenké vrstvě na okraj rány 1x denně, která se již započala hojit. Hojení rány penetrující kůži probíhá od okraje ke středu a rána již by měla být vygranulovaná. Samozřejmě rána, která je infikovaná se špatně hojí a infekci je třeba zvládnout buď celkově antibiotiky nebo lokálně desinfekčními prostředky. Nám se na lokální desinfekci osvědčila ředěná betadine 1:100 s vodou. Takže před nanesením alaptidu je vhodné ránu vydesinfikovat.K úspěšnému vyhojení rány určitě vede více cest, každá ale nemusí být nejrychlejší a nekoplikovaná.
Zatloukal
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.