Kojící klisny a sající hříbata je velmi citlivá kategorie. Zejména zde musíme plně respektovat potřeby zvířat a nesnažit se dohnat například nedostatek pohybu přídavkem krmiva.
Dobrý den, každým dnem očekáváme hříbě od 10ti leté klisny plemene Norik. Denně dostává seno ad libitum, pár ks sušeného pečiva či mrkev, 300g extrudovaného lněného semínka, 1,5l řepných řízků, 150g vitaminů hoveler reformin plus a 0,5l sladového květu. Jak by se měla její dávka změnit po porodu? A je vhodné ji dát po porodu teplý nápoj, popřípadě z čeho by se měl skládat? K dispozici máme mimo výše uvedeného ještě mačkaný oves, pšeničný šrot a vojtešku (v peletách). Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den.
Zcela určtě bych změnil krmnou dávku téměř ve všech ohledech.
Cukrovarské řízky nejsou krmivo pro koně, nemá podle mého názoru a zkušeností u zdravých koní co dělat.
Extrudované lněné semínko je dobré v době přelínávání, je dobré ho krmit cca měsíc než koně přelínají. Nemělo by se krmit dlouhodobě.
Použil bych do krmné dávky z vašich krmiv oves dávka cca 1-3 kg a po dobu kojení je možné použít i peletovanou vojtěšku - 0,5-1 kg.
Také je možné použít sladový květ 0,2 kg bude stačit, vyšší dávka nemá žádný smysl.
Pšenice je pro koně nevhodná, může způsobovat komplikace při trávení ve střevech - nepoužívat.
Doporučil bych vám také rozhlédnout se po jiném minerálně vitamínovém doplňku, ten který používáte má vysokou cenu, ale obsah živin je oproti ceně nízký.
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.