Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Hobby všestrannost

Autor: Pavel Datum: 04.03.2016 11:45

 Dobrý den, prosím o pomoc v sestavení krmné dávky pro 10ti letého valacha A1/1. Do loňska aktivní steepler od letoška je záměr hobby všestrannost. Práce v různých modifikacích dvakrát týdně terén, dvakrát jízdárna, jednou skoky, jednou procházka na ruce, jednou lonž. Ve stáji krmí bohužel jen dvakrát denně, nelze tedy rozdělit do více dávek a to, že máčený ječmen a seno, chtěl bych doplnit o Horsal W1 nebo Sport ? Jak by tedy podle Vás měla vypadat ranní a večerní dávka? Děkuji Schutz.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Pro hobby všestranností zátěž můžeme vyjít z možností, které popisujete.

Základem dávky bude seno bez omezení

  • k tomu ječmen - ovšem neměl by být mokrý, pokud namočit, tak těsně před krmením malým množstvím vody - množství 1-1,5 kg
  • doplnit můžeme HORSAL W1 0,5-1 kg
  • pokud by jste začali pracovat více, tak můžeme následně vyměnit W1 za Sport, ale zatím bych nastavil dávku takto.

Ozvěte se, jak bude váš valach na dávku reagovat, případně bychom udělali úpravy.

 

Přeji hezký den.

04.03.2016 22:32

Pavel Schutz

 Dobrý den, velmi děkuji za rychlou odpověď. Ještě prosím o názor jak rozdělit do krmných dávek, krmit ráno Horsal 0,5 - 1 kg a večer 1 - 1,5 kg ječmene z důvodu delšího času na trávení přes noc? Nebo míchat ráno i večer? A ještě bych rád znal Váš názor na MSM. Děkuji, reakce valacha na dávku sdělím. Díky a hezký den Schutz.

07.03.2016 14:00

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Ideální je stejná dávka celý den - ráno i večer, tedy míchat.

MSM a podobné preparáty nemají bohužel požadovaný efekt. Jediná jejich funkce je snížení bolestivostivosti (pokud jí kůň má), léčení to není a preventivně nemají velký smysl.
Jak jsem napsal, fungují jako přírodní lék proti bolesti např. u starších koní s artrózou, nebo i neléčitelných stavů, tak aby se kůň mohl troch pohybovat.

Smysluplní je léčba pokud je to potřeba přímo v místě poruchy - injekčně do místa, nebo intravenózně.

 

Přeji hezký den.

07.03.2016 15:10

Pavel Schutz

 Dobrý den, slíbená reakce. Krmím spíše na horní hranici Vámi doporučené dávky a v momentě kdy jsme začali více pracovat jsem přešel na Horsal Sport přesto se mi zdá, že to koni nestačí a ač pracuje, není v těle tak jak bych si představoval, prosím o radu jak dávku případně upravit. Práce dvakrát v týdnu terén čili klus, cval, třikrát jízdárna, kavaletky atd, jednou krokovačka plus kopečky, jednou volno .. Krmení ráno a večer pokud pracujeme dopoledne, rozdělím následnou večerní dávku a asi její třetinu dám v poledne, může být?

Děkuji za radu a hezký den.

30.05.2016 08:44

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Pokud se pohybujete na celkové dávce jádra 2-2,5 kg nemusí jii dělit na třikrát, to má smysl až od 5 kg celkové dávky jádra.

Pokud je reakcí stále klidný, můžete navýšit ječmen o cca 1 kg a zase se po cca měsíci ozvat, jestli se něco změnilo.

Můžete mi poslat fotografii abych dokázal jeho kondici posoudit?

Přeji hezký den.

30.05.2016 08:49
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní