V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy. Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".
Dobry den mám takový problém, asi měsíc mám mladého valacha 5let, koník je jemny a citlivý jak na ošetřování tak na ježdění, ze země je milionový ale... Když se jde jezdit krok bez problémů, klus také i cval ale jen pokud ho nechám bežet jeho tempem, jak chci aby aby klusal v klidu nebo nedej bože ve cvalu tak začne vyvádět na zadní skočí do předu a přitom vyhodí ještě zadníma všechno na jednou, dvakrát se to usedet dá ale po třetí mě už vysype. Dělá to pokaždé když se jde jezdit, poslední majitel ho z toho důvodu prodal že byl nazvladatelný. Potřebovala bych poradit jak ho to odnaučit, koník je jinak zdravý záda má v pořádku a sedlo mu sedí, spíš už to má jako zlozvyk moc děkuji za jakoukoliv radu
Dobrý den,
fakt, že jej majitel prodal díky tomuto nešvaru je zásadní pro nastolení přístupu ke koni. Protože se praávě jedná o zlozvyk. Zájímalo by mně, zda byl tento stav shledán již při prodeji, nebo byl zamlčen nebo ignorován. Ale už se stalo.
Pokusím se vyjít z toho, co popisujete. Tedy, že jste schopná ty první úskoky vysedět. Pak tedy doporučuji, aby jste se takoveho koně nesnažila jezdit (v první řadě) tzv. na otěži, tedy balit. Na dovysvětlenou, na otěži ještě neznamená, že kůň musí mít hlavu zabalenou, ale že přijímá udidlo a pomůcky jezdce otěží. Nicméně zksute jezdit tak, aby měl kůň hlavu vzhůru na krátké otěži, tzv. jen zarámovaného. Tedy napnuté a pružné otěže a kůň se dívá jen tam, kam jej vedete. Je totiž důležité, aby se takový kůń odnaučil vytahovat ruku jezdci a táhnout hlavu dolů, přičemž jedně tak může vyhazovat. Udržujte koně z hlavou až převrácenou, doslova a nedejte na ostatní pozorovatele, co řeší pouze jen falešné nesení hlavy. My teď odstraňujeme problé související s neposlušností, zde je úplně jedno, zda kůń cvíli jezdí prohnutě. Nejprve musí respektovat jezdce !!!
Pak přejděte po odklusání na přechody do cvalu. Ideálně z kroku a pouze na krátké přechody. Po pár přechodech, prodlužujte dobu cválání v pracovním sedu, ale nikoliv v tupém sezení, ale kopírování pohybu, a to znamená, že když by se kůň náhle pokusil o hrb, pak se musíte stejně nadlehčit, ale zároveň rázne vytáhnout nebo udržet hlavu koně vzhůru. K tomu je dobré i mírně posounout nohy ve třemench dopředu a o ně se zapřít. Co je ale NEJDÚLEŽITĚJŚÍ, aby jste s koněm v takový moment vždy pokračovala ve cvalu. NIKDY po vyhazování nejděte do kroku nebo do klidu, protože to je asi důvod, proč si kůň spojuje vyhazování s klidem, prostě "když si vyhodím a nebo ji shodím, maám po práci a klid" ... Vy jako jezdec vysedíte koně a pokračujete byť třeba jen dalších dvacet metrů ve cvalu a až se uklidní, pokud se uklidní, tak pak dostane pauzu a pochvalu. Prostě spojit to s jinou zkušeností ale důsledně. Doporučuji právě pomalejší cval na jízdárně, ale nezadržovaně, rptože v opačném případě jak se kůń moc zadržuje, může z toho také nastat dané odmítání. Prostě takový střed, kdy cítíte, že koně ovládáte, on ochotně cválá bez zásadního pobízení a v tomto mu ukazujete, že mu zlehčujete otěž, když je klidný a podvolný.
Nedá se nic dělat, nějakou dobu prostě musíte jít proti krásám jezdeckého umění a přimět koně, aby nedostalšanci na vyhazování tím, že jej nutíte cválat od zadu. Ale tak to prostě je i v základní jezdecké abecedě, že nejprve kmihu a záď, pak přilnutí, na škále č. 1 .
Hodně zdaru
S pozdravem
Toušek
Hlavu mu nebalím naopak snažím se co popisujete držet mu hlavu vysoko a aby koukal a jel jen tam kam chci ale když dělá bordel tak dělám chybu snažím se ho zastavit tak dám na vaší radu a držet ho vpřed jak píšete. A o jeho zlozvyku mě informovali dopředu moc děkuju budeme na tom s koníkem pracovat :)
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.