Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Kůň vyhýbá a štycuje skoky

Autor: Ema Datum: 16.03.2016 22:52

Dobrý den,

 

jezdím 7 klisnu a mám s ní velký problém, v tom že jsem minulý rok spolu začaly závodit. Na tréninzích doma bylo všechno super. Skákání jí opravdu velmi baví ale najednou když jsme začaly jezdit na závody klisna všechno vyštycovala. Myslely jsme si že je to tím, že je v novém prostředí atd. ale na další a dalších závodech se to opakovalo. Když se vymněnil jezdec tak to klisne ,,přelítala´´ a to ten jezdec byl o 10kg těžší. Poté byla zimní pauza. Jak jsme ale opět začaly skákat a na klisnu jsem sedla já, tak se všechno opakuje. Klisna se na skoky rozběhne a pak to bud zastaví nebo vyne. Když si ju krásně zprauju a jde ve shromážděném a pravielném tepmu, tak to nepomáhá. Když skok štycne nebo vyhne trenéři mi říkají že ji mám potrestat bičem a druhý trenér zase že ji mám uklidnit at se na překážky podívá atd. ale dělá to normálně doma. Ve svm prostředí. Nevím co mám dělat, prosím poradte, jak si s ní mám poradit. Moc dobře vím, že si ze mě dělá sradnu ale nevím jak si tím pádem vybudovat respekt u ní. Protože když spolu děláme cokoli jiného (drezura, vyjižďky..) tak je skvělá ale příjde parkur a sedím na ní já a vše e ztracené i když se fakt snažím.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

 Dobrý den,

z toho co popisujete bych se nezaobaleně domníval, že problém pravděpodobně spočívá v ukázkové nedůvěře koně v jezdce a jezdce v koně. V tomto případě by bylo asi opravdu nejlepší, aby jste s klisnou po nějaký delší čas sama neskákala a trénovala na jiném koni, který Vám poskytne dosatečnou sebedůvěru ve skákání. Nicméně pokud takový není, budete se muset holt začít zamýšlet nad cíleným tréninkem svého stávajícího koně. Trénink totiž není ježdění ad hoc !!!!!

1. min měsíc skákát pouze ve volnosti 2x týdně

2. poté začít pracovat na kavaletách a to s cílem naučit se přivádět koně na kavalety ve cvalu

3. nácvik gymnastických řad a to z klusu a ideálně in outy, protože ty korektně postavené a najeté kůň jen tak neštycne. Tedy pokud neštycne ten první, což je většinou chyba jezdce ;-)

4. na závody jet až tehdy, kdy jste sama přesvědčená, že koně umíte navést na skok o min výšce 1m.

V opačném případě každým takovým pokus omyl ježdění jen utvrzujete svého koně v nejistotě a tedy odmítání skákat.

Ikdyž to zní asi jinak, než jste asi očekávala, v zásadě skokové závody jsou o dvojici. Pokud kůň nesedí, jezdec si hledá jiného partnera. Osobně bych zaštycovaného koně sám už ani moc neměl sílu něčemu přeučovat, protože tito kostlivci tam vždy budou. Ale naopak pokud vezmete mou radu trénovat od začátku, mnohému se můžete naučit. Tak že Vám přeji hodně zdaru a trpělivost pevný charakter k práci. Uvědomte si také, že drezůra skáče, tedy Vaše schopnost koně korektně jezdit je v této věci zásadní. A tato dovednost se pěstuje po celou jezdeckou kariéru jezdce. 

Doporučený eKurz: Výcvik a trénink skokového koně

S pozdravem

Toušek

Jízdárna Radonice  

20.03.2016 21:17
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní