Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.
Dobrý den obracím se na Vás s problémém svého koně. Mám letos 6ti letou klisnu ,KVH 174cm,temperamentnější. váha tak 650kg, Ve třech letech absolovala výkonnosní zkoušky poté byla připuštěna, po odstavu hříběte má značné problémy si udržet váhu. V do 5ti let jezdila pouze 4krát tydně do terenu, nyní ji chystám do sportu, 3 až4krát tydně pracuje na jízdárně po cca 40min ( přiježduje se + skáče)jinak se lonžuje, teren, volno...Nedokážu ji vykrmit.. Dostává 2kg granulí energys standard, 2kg kukuřičného šrotu, 1kg ječmene šrotovaného, lněné semínko a olej. Prosím porad te mi s krmnou dávkou. Děkuji za odpověd.
Dobrý den.
Z pohledu množství jadrných krmiv se mi jeví krmná dávka vaší klisny velmi dobrá. Ještě se k této části vrátím.
To bylo několik základních otázek, abych vám mohl více pomoci a aby moje případné doporučené mělo z čeho vycházet.
Ještě se vrátím k jadrné části krmné dávky. Píšete dávku jednotlivých krmiv v kilogramech. Máte to (odměrku) skutečně zvážené, nebo vycházíte (jak je obvyklé) z objemu nádoby, nebo lopatky, kterou se krmiva dávkují?
Ptám se z toho důvodu, že množství jádra, jak píšete by mělo této úrovni zátěže teoreticky bohatě postačovat. Jen bych ještě překontroloval množství dusíkatých látek (NL - bílkovin) , kterých je podle předběžného propočtu cca o 30 % více než by být mělo.
Předpokládám, že většinu jadrných krmiv kupujete, potom bychom měli zhodnotit, jestli je nutné kombinovat granule s obdobným složením (ječmen, kukuřice) s kukuřičným a ječným šrotem. Také lněné semínko bych nedoporučil krmit dlouhodobě, zvláště když ještě, jak píšete, krmíte také olej.
Pokud odpovíte na moje otázky, můžeme se dostat v řešení krmné dávky vaší klisny dále.
Děkuji vám za odpovědi na mé otázky.
Znovu jsem překontroloval celkovou dávku. Množství jadrných krmiv je vysoké. Přesahuje o 20 % potřebu energie a o 60 % potřebu bílkovin. Je to sice jen výpočet, každý kůň je jiný. I z tohoto důvodu krmné dávky nepočítám, jen navrhuji řešení, které se musí individuálně doladit podle konkrétního koně.
Podle informací které mám od vás, lze usoudit, že vaše klisna by potřebovala méně jadrných krmiv (max. 4 kg), ale s větší koncentrací energie. Vyřadil bych krmiva, kde je obsah energie pod 12 MJ/kg. Také by bylo dobré do krmné dávky zařadit krmivo na bázi pivovarských kvasnic, mláta, sladového květu. To jsou suroviny, které přirozeně podporují lepší využití objemného krmiva. Právě tady je klíč ke zlepšení kondice.
Aby kůň mohl "přibrat" potřebuje:
Pokud má kůň problémy s trávením objemných krmiv, může být důvod ve špatné skladbě mikroflóry ve střevech. Krmivo na bázi pivovarských vedlejších produktů obsahuje vysoké množství vitamínů B. Tyto vitamíny podporují činnost střevní mikroflóry a zlepšují tak využití všech živin. Mohu vám doporučit z našeho sortimentu HORSAL SQUAB, který se přidává v množství 0,5 kg denně po dobu alespoň 1 měsíce.
V závodní sezóně bych navrhoval postupovat stejným modelem. Tedy zařadit co nejkoncentrovanější krmiva (energie =>13 MJ SEk), nezvyšovat dávku jadrných krmiv přes 5 kg/den.
Ještě poznámka ke kondici.
Je lepší, když se vaše klisna bude udržovat mimo sezónu i v sezóně zhruba ve stejné kondici. Pokud bychom kondici zvyšovali v zimě příliš, o to více by se při intenzivní práci kondice zhoršila.
Klisnu se snažím dávat pořád ven od rana a někdy i po ježdění jde také ven záleží na počasí. Při treninku je klidná, nepotí se nějak nezvykle spíše málo..Jen v terenu bývá temperamentní někdy i nervní. Průjmy nemá, stojí na pilinách ale přidávam slámu a seno má neustále k dispozici, at už v boxu nebo ve výběhu když koně spasou trávu.¨Byla odčervena Noromectinem po vyšetření trusu. Odčervuje se 2krát ročně. Dávky jsou v Kg mám to odvážené...Podle fota nevypadá nejhůř ale přes zimu se snažím koně vykrmit, protože přes závodní sezonu to jde s těží.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.