Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den,
Nyní máme koníka ustájeného přes den venku,v noci v boxu. Neomezený přístup k senu jak venku tak vevnitř. Krmení dostává 2krát denně: 0,5kg musli novaequi a 0,5kg řepných řízků (váha řízků před namočením). Trochu přibral,ale pořád mu jsou trochu vidět žebra, páteř vystoupnutá není.
Budeme přecházet na pastevní ustájení, velké pastviny, neomezený přístup k senu. Chtěla jsem se zeptat jak by měla vypadat budoucí krmná dávka. Práce 2x týdně lonž,2x jízdárna,zbytek terén nebo volno. Hlavně nechci aby opadl ze svalů nebo zhubnul, mohl by trochu přibrat, energie má akorát.
Děkuju
BK
Ještě jsem zapomněla dodat že mu je 10 let :).
Dobrý den.
Pokud bude ustájené skutečně pastevní s dobrou pastvou, tak jsem přesvědčen o tom, že se jeho kondice zlepší.
Bohužel dávka, kterou popisujete nemůže vést ke zlepšení kondice. Řízky nejsou krmivo jen balastní odpad. Toto "krmivo" se používá ve speciálních situacích - v rekonvalescneci, nebo aby kůň moc nepřibíral.
Musli o kterých píšete jsou bohužel jen drahá náhražka skutečného krmiva s nízkým obsahem živin.
Podpora tvorby svalové hmoty lze jedině pravidelnou prací bez velkých zátěžových výkyvů.
Navrhoval bych přikrmovat obiloviny - spíše ječmen v množství 0,5-1 kg, k tomu doplněk účinných látek například HORSAL EXKLUSIV 0,15 kg
Spolu s fyzickou prací a dobrou pastvou jsem přesvědčen o zlepšení kondice vašeho koníka.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.