Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Prosím o pomoc s KD

Autor: Xarine Datum: 03.04.2016 03:07

 Hezký den. Mám klisnu ČT 10 let, sportovně využitou do parkuru stupně L**, velmi klidné, lenivější a flegmatické povahy. Klisna je velmi tlačivá a koukavá. 4x týdně pracuje v terénu nebo na jízdárně a 1x do týdne má skokový trénink + poměrně časté víkendové závody. Každý den má k dispozici výběh kde tráví celé dopoledne + neomezeně k dispozici seno po celý den. Je bez jakýchkoli zdravotních potíží, občas párkrát zakašle ale pouze ze začátku ježdění, zatím nebyla nikdy nemocná ani neprodělala žádné zranění.

Krmíme ráno cca. 1.5 kg ovsa a 800 gr. ječmene večer dostává to samé plus navíc 1.5 kg Energys Extra, 150 gr. extrudovaného lněného semínka a Gelapony Vitamín. Ráda bych krmení upravila protože si myslím, že v naší krmné dávce bude někde problém. Potřebovala bych poradit, jak krmnou dávku upravit abych kobylce dodala trochu šťávy a "výbušnosti", protože toto krmení s ní naprosto nic nedělá a je opravd velmi náročné jí při ježdění rozpohybovat, natož přejet parkur. Ráda bych v krmné dávce ponechala oves či ječmen ovšem podmínkou to není. Přikládám aktuální foto alespoň pod sedlem.
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Vae klisna má pěknou kondici a je dobře nasvalená.

V krmné dávce bych nechal ječmen, oves raději vyloučit. Jak píšete nedává jí výbušnost ale spíše lekavost, to se někdy stává.
K ječmeni bych doporučil HORSAL RUN - granulované doplňkové krmivo, které již obsahuje potřebné účinné látky a optimální poměr základních živin - energie a bílkovin.
Zásadní problém jsou současné granule, tam vidím klíč k problému, Energys Extra vyloučit z krmné dávky.

Navrhl bych tuto denní dávku:

2-2,5 kg ječmen
1-1,5 kg HORSAL RUN
0,15 kg extrudované lněné semínko - ale jen do ukončení přelínání, potom už nemá velký význam

Snažte se krmit ráno i večer stejně, je to ideální, když se složení krmiva během dne nemění.

Pokud tuto dávku nastavíte, dejte mi za nějaký čas (1-2 měsíce) vědět, jak vaše kobylka reaguje, případně můžeme dávku ještě doladit.

Přeji hezký den.

03.04.2016 19:26

Xarine ..

 Děkuji za radu určitě kobylce začnu pomalu KD měnit a doufám že bude spokojená.

03.04.2016 20:33
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní