Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Výživa pro mladé koně

Autor: Denisa Datum: 04.04.2016 23:18

 Dobrý den, 

mám 4-letého valacha ČT, který je dost velký nervák. Po půl roce práce jsme odbourali nadměrné pocení a utíkaní před problémem. Nic méně není uplné snadno krmitelný (pomalí nárůst svalů). Denní režim: přes den výběh, 2x týdně práce na jízdárně, 1x pracovní vyjížďka, 1x odpočinková vyjížďka, 1x těžší práce na lonži, 1x lehká lonž a práce ze země a jeden den odpočinku. Současná krmná dávka: 1x denně 2L drceného ječmene, hořčík(biomag), VDK a creatin. Přála bych si rychlejší nárůst svalové hmoty, potlačení únavy svalstva bez přidané energie. Té má koníček na rozdávání. Pokud možno vynechat chemii. V současné době jsem objednala nové krmivo - extrudovanou soju, rýžové otruby, ostropestřec, meduňku a stále mám ječmen. Potřebovala bych poradit, jaké krmné dávky mám zvolit. Předem děkuji 

 
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Určitě bych udělal změny v současné krmné dávce. Je potřeba dodat více energie, ale tak aby podpořila tvorbu svaloviny a dala se uložit do zásoby. Extrudovaná soja není špatná, ale nemůžeme na ni postavit krmnou dávku, je to tak přidat 0,1-0,1 kg denně.
Nevím kdo vám doporučil rýžové otruby, meduňku a ostropestřec? To nejsou potřebná ani vhodná krmivo pro vašeho mladého koně.
Smutné je, že zmiňovaný hořčík (biomag) je prodáván již mnoho let a bohužel není funkční, protože organická vazba je velmi stará a nefunčkní - skutečná využitelnost je cca 10 %.

Pro zklidnění můžeme použít spíše elektrolyte bez obsahu cukru (např. HORSAL ELEKTROLYTE 0,1 kg denně), případně kvalitnípevnou vazbu na lyzin nebo glycin, tak aby funkčnost byla na 90 a více %.
VDK je také bohužel velmi málo živin za dost peněz, kvalitní minerální doplněk by měl mít o 1/3 až polovinu vyšší koncentrace.

Denní dávku bych postavil takto:

dostatek sena
1-1,5 kg ječmen (mačkaný nebo hrubě šrotovaný)
0,5-1 kg kukuřice (hrubě šrotovaná)
0,15 kg HORSAL EXKLUSIV
0,1 kg HORSAL ELEKTROLYTE (pro zklidnění) případně varianta s organicky vázaným hořčíkem, ale to až pokud by elektrolyte nestačil

pokud by jste nechtěla řešit ještě kukuřici mohla by být varianta:

dostatek sena
0,5-1 kg ječmen (mačkaný nebo hrubě šrotovaný)
0,5-1 kg HORSAL W1
0,1 kg HORSAL ELEKTROLYTE

Snažte se vždy krmit stejně ráno i odpoledne, kůň je velmi konzervativní a nemá rád změny.

Přeji hezký den.


 

05.04.2016 21:39
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní