Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa chovných klisen a sajících hříbat

Kojící klisny a sající hříbata je velmi citlivá kategorie. Zejména zde musíme plně respektovat potřeby zvířat a nesnažit se dohnat například nedostatek pohybu přídavkem krmiva. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Březí klisna

Autor: Petra Datum: 09.04.2016 11:37

Dobrý den.

Prosím o radu.Mám březí klisnu s termínem porodu začátek Května.Na radu koňáků dostávala po celou dobu březosti jen kvalitní seno.Teď mi poradili,že by měla dostávat 2kg ovsa na den a já si nejsem těmito radami moc jistá.Nechtěla bych něco zanedbat a pokazit a doufám že už se tak nestalo.Poraďte prosím co a kolik jí mám přidat na krmení?Klisna je plemene Hafling

Diskuze v rámci dotazu

Petra Auerová

Dobrý den. V roce 2016 se nám hříbátko bohužel nepovedlo.Březí klisna se jako březí jen tvářila,nicméně letos je to už 100%!Termín hřebení je kolem 20.března 2018.Doposud byla kobylka bez jakýchkoli potíží, ale teď začala mít plynové koliky.Každý den s tím zápasíme už 5 dní.krmíme pouze seno.Poraďte prosím jak jí pomoci!Zatím jsme snížili dávku sena a přidali trochu ovsa s olejem a zažívacím čajem.Zatím to moc nepomohlo.Dnes opět kolika!Právě čekám na vet. tak hledám radu u Vás!

08.12.2017 19:33

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Zásadní pro rozhodnutí, jeslti nějaký příkrm jádra je potřeba, je kondice vaší klisny. Pokud je v dobré kondici, tak nekrmte jádro vůbec, nebo maximálně do 0,5 kg.

Někdy jsou bohužel rady koňáků jen nesmysly, které mohou i uškodit.

Po ohřebení a začátku kojení bude potřeba jádro  jádro přidat, ale opět opatrně, nepřehánět to, mělo by stačit opět dávka kolem 0,5 kg denně. Uvidíte sama podle kondice klisny a vývoje hříběte, jeslti bude potřeba přidat.

Nezapomeňte na doplněk účinných - vitamíny, minerály, nedostatek těchto živin by mohl poznamenat jak matku, tak hříbě.
Mohu vám doporučit například HORSAL EXKLUSIV nebo po ohřebení ještě v kombinaci s HORSAL Stutenpower Plus.

Přeji vám hezký den.

10.04.2016 18:37
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní