Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Výživa starého koně

Autor: Hana Datum: 13.04.2016 15:25

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, v čem dělám chybu při výživě mého koně. Mám valacha starého 28 let. Celý život měl problémy se zuby, žmolkuje seno i trávu. Zuby mu nechávám pravidelně kontrolovat, ale bohužel to moc nepomáhá. Podle nedávného vyšetření krve by neměl mít žádný vážný problém, jen mu chyběly nějaké vitamíny, které jsem hned přidávala do žrádla. Problém je v tom, že je stále hodně hubený a hlavně za poslední půlrok hodně trpí na koliky. Zkoušela jsem mu dávat už různé druhy granulí, např. granule schaumann, spillers, kwp nebo rýžové otruby. Koník je na svůj věk aktivní, takže pomalu pracuje na lonži nebo si vyjdeme na krokovou vyjížďku. Prosím o radu, co by měla obsahovat krmná dávka pro takového koně, aby nabral na váze a nic mu nechybělo. V současné době dostává granulované seno a pegasus conditioning cubes. Děkuji za radu

Předem děkuji za odpověď

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Omlouvám se předem, že pro vás nemám žádné zázračné řešení.

Stáří je fáze života, kde už nemáme mnoho možnost změnit směr věcí, které se dějí.

Střeva starších koní přestávají mít schopnost absorbovat živiny a kůň tak nemůže využít to co přijme. Důsledkem je zhoršování kondice - orgranismus bere živiny ze vlastních - tělesných zásob.
Zejména když je potřeba vyšší - v zimě v chladném období, tak je spoteba tělesných zásob (tuku a svalů) vysoká.
Přes léto se situace většinou vylepší, kondice se koním zlepší ale pak zase přijde zima.

Dalším důvodem je nemožnost dobře rozkousat potravu - zuby postupně mizí, takže není ani už co upravovat. Špatné rozkousání a tím i nízké proslinění zhoršuje využitelnost všech živin.

Navrhoval bych vrátit se zpět ke krmné dávce, ktrou jsem vám již popisoval v září minulého roku (obdobně také v únoru 2012, ale to byl 4 roky mladší)

V každém případě používejte probiotika HORSAL PLUS 0,15-0,2 kg
Doplňkové krmvio HORSAL W3 mu dodá energii i čistou bílkovinu - dávka 1-2 kg

Sena tolik kolik bude schopen přijmout, nedělejte si starosti se žmolky, to je už v tomto věku normální. Nemá smysl krmit granulované, nic to nezlepší, je to dokonce vzhledem ko kolikám i nebezpečnější.

Když se bude moci nyní v létě pást, bude to úplně ideální stav. nespěchejte na něj, již má hodně za sebou.
Nemohou vám dát žádnou záruku, že se jedho stav nebude zhoršovat, ale je to přirozený běh času.

Přeji vám hezký den.

 

13.04.2016 21:29
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní