Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
Dobrý den,chtěla bycgh poprosit o radu ohledně složení krmení pro 11 měsíční hříbě irského Coba,které je odstaveno od podzimu od matky.Zajímalo by mě,zda kromě sena ,trávy....porípadné složení jádra a nebo zda by stacilo do řízků přidávat nejaké už namíchané složení všech vitamínů...atd......vlastně si nevím moc rady....majitelka předemnou krmila musli pro klisny v březí.také by mne zajímalo jak s přibívajícím věkem hříběte tuto dávku...popř.krmení upravovat a měnit....předem moc děkuji za radu Pokorná
Dobrý den.
Pokud máte možnost poskytnout hříběti celodenní opravdovou pastvu (ze začátku opatrně - postupné navykání), tak je to ideální řešení.
K tomu nepotřebuje téměř nic. Bude stačit přikrmit malé množství jádra - oves (nebo ječmen) cca 0,5 kg. K tomu doplněk účinných látek (vitamíny, minerály je možné použít do jádra např. HORSAL JUNGPower nebo kompletní liz HORSAL LECKSCHALE.
V žádném případě nedoporučuji používat řízky - není to krmivo jen balast, který nemá žádný význam.
Jak poroste tak je potřeba upravovat podle stavu pastvy, až bude stárnout je možné přidat jádro na 1 kg. Až bude po pastvevní sezóně tak zajistit dostatek dobrého sena.
Toto množství jádra bude stačit až do doby než začnete s koněm pracovat, pak se bude muset nastavit dávka podle pracovního zatížení, ale na to máme ještě dost času.
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.