Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

zklidnění knoně

Autor: Michaela Datum: 21.04.2016 09:40

 Dobrý den ,

potřebovala bych poradit se zklidněním koně. Je to 11 letý z velkopolské klisny , která má Hannoverský původ ze strany otce, otec je A1/1 .Využívaný na závody military st. ZL a parkury st. Z, ZL Pracuje 6x v týdnu- lonž, kopcovitý terén, skokový trénink, občas military trénink a drezurní trénink a lehký terén. Valach je dobře nasvalený. Velmi energický.

Krmná dávka je senáž,2 krát 1odměrka spilers Herbal,sladový květ, lněné semínko. Dříve jsme krmily i mačkaným ovsem ,ale zhlediska jeho vzrušivěší povahy jsme oves vysadili a byla vidět změna ke zklidnění.

Na závodech je velmi nervózní zhlediska velkému počtu koní a změny místa . Doma ve stáji je klidný. uvažujeme o nějakém přípravku na zklidnění.

děkuji moc za radu přidávám foto

 

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Je na fotografii vidět, že má skutečně podíl A 1/1 krve s tím bude spojená i vyšší vzrušivost v cizím neznámém prostředí.

Správně jste vyřadila z krmné dávky oves, není pro něj vhodný.
Další změnu bych doporučil v objemných krmivech - snižte senáž, případně pokud by to bylo možné úplně ji z dávky vyřaďte. Má více cukrů a bílkovin a může mít také vliv na vyšší vzrušivost. Spilers herbal je krmivo zbytečně drahé s malou koncetrací živin.

Nastavil bych dávku takto:

Senáž 2-3 kg
Seno 4-6 kg
Ječmen 1-2 kg
HORSAL EXKLUSIV 0,15 kg
Lněné semínko 0,1 kg po dobu přelínání, pak už není potřeba

Pokud by tato změna nestačila, je možné přidat například AKTIMAG to je nový organicky vázaný hořčík, který skutečně funguje a dokáže zklidnit po době cca 14 dnů i velmi vzrušivé koně.

Přeji hezký den.

 

21.04.2016 21:03

Michaela Kadlecova

 Dobrý den, 

děkuji za odpověď.

Bohužel ječmenem krmit koňe nemůžu je na nej alergický.Myslíte ,že by šel ječmen nahradit extrudovanou kukuřicí- nezvýšila by se tím zase jeho vzrušivost?

Jak jsem vyčetla tak přidání vámi zmiňovaného krmného doplňku HORSAL exlusiv by již mohlo vést ke zklidnění koňe. 

U přípravku AKTIMAG jsem se bohužel nikde nedočetla velikost balení.

Děkuji za odpověď hezký den

 

 

nabízeného produku

22.04.2016 09:24

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Jak myslíte alergický? Natékají mu nohy nebo má jinou alergickou reakci?

Měla by stačit normlní kukuřice, extrudovaná být nemusí, je to drahé a dosti často se zhoršuje příjem.

Aktimag je úplná novinka, balení bude 2, 5 , 25 kg, dostupný by měl být již v příštím týdnu, respektive od 1.5.

Přeji hezký den.

 

22.04.2016 10:00
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní