Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Plnokrevník ve výslužbě

Autor: Lucie Datum: 10.05.2016 10:41
Dobrý den, před 6 měsíci jsem si z nevhodných podmínek přivezla 16letého valacha plnokrevníka. Ano jsme blázen, ale rozhodla jsem se dát mu příjemný domov ve stádu a důchod který si zaslouží. Začali jsme pomalu pracovat, nejdřív procházky, pak lehce jízdárna v kroku a klusu (pod sedlem chodí cca 4 měsíce - předtím na něm moc nejezdili - báli se ho), a vyjížďky do okolí krok a klus. Teď jsme ve fázi přiježďování a pomalého nasvalování a správné práce. Vím že cesta je dlouhá (8 let v podstatě nic nedělal) a proto na něj nespěchám. Pomalu odstraňujeme zlozvyky a nešvary a celkem se daří. Problém nastává venku, v otevřeném prostoru - chce cválat, a kdo by nechtěl je to plnokrevník k tomu stvořený. Ale já s tím mám problém a proto se tomu snažím vyhnout, nasadí pohon na všechny čtyři a letí a je problém ho stočit na kruh a přejít do klusu či kroku. Bohužel se loukám úplně vyhnout nemůžu tak se snažím je chodit jen v kroku a popř.v klusu - dělat kroužky a vlnovky - zaměstnat mu hlavu. Na jízdárně pracujeme hlavně v lehkém klusu, popř. jsem vysednutá. Pracujeme na velkých kruzích, osmičky na celé jízdárně i na velkém kruhu, kavalety, občas si skočíme z klusu malý křížek. Ráda bych začala pomalu pracovat na cvalu, jen nevím jak začít a jak ho dostat do pohody aby neletěl a užíval si pohyb. V pracovním cvalu si moc nerozumíme tak jsem lehce vysednutá kdy je to pro něj příjemnější, cváláme minimálně - padá mi dovnitř kruhu - problém s vlastní rovnováhou jak není moc nasvalený. Jedni mi radí potřebuje se vyběhat, běž s ním na dlouhou louku a vycválej ho až z něj poteče. Druzí vylonžovat až se bude potit a pak pod sedlo. Nepřijde mi jako dobré řešení ani jedno. občas jdeme do kruhovky kde se vykluše a uvolní. Bohužel nemám moc možností chodit ven s jiným koněm, nechtějí kvůli nám chodit krokem a klusem, chtějí si zacválat a to pro nás zatím moc není. Valach je ve stádě (12koní) na velké pastvině, na noc box, pod sedlo chodí 2-3x týdně. Pohyb si evidentně užívá, a já mu ho ráda dopřeji, ale pod kontrolou - nechci aby ublížil sobě popř. mě. K dispozici máme jízdárnu cca 35x18m, kopcovitý terén s možností jízdy v lese po lesních zpevněných cestách, cesty kolem rybníků a hlavně spousty luk. Momentálně zkouším na jízdárně práci bez udidla - měl několik let udidlo v hubě obráceně :-( a tak se mu brání a není mu to příjemné, dokud nezjistí že mu neublíží (mám pogumovanou jednou lomenou olivu). Za jakoukoliv radu jak s ním dále pracovat, aby mu to bylo příjemné budu moc ráda. předem děkuji přeji krásný den Vám i koníkům Lucka
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den Lucko, 

ve Vašem popisovaném přístupu bych se v mnoha bodech shodl a je dbře, jak si nad problémy svého koně přemýšlíte. Nicméně koník se i dle dostihového řádu řadí mezi staré koně a s tímto zařazením je nutné počítat a smířit. Tzn. že kondice staršího koně již nebude taková, jako za mlada. Potvrvá třeba i déle, ale jistě se do kondice dostane. Kondiční trénink pak je v zásadě v pomalém cvalu (350 - 450m/min) a postupném prodlužování délky. Postupně znamená, že mu po 7-10 dnech můžete přidat na délce např. o 200-300m, především pak je důležité sledovat, jak se koník s prací vyrovnáná, aby jste jej neunavovala, ale vždy lehce zapotila, třeba jen na krku. A po práci ještě 3 min vyklusala. To jen když se řekne kondice. Na jízdárně pak se tvorří přiježděnost, uvolněnost atd. Bez delšího cvalu (od 2min a více) na jízdárně kondici moc neuděláte.

Rada jít se vyběhat je totalní blbost, protože koně akorát tak můžete zranit. Když není práce postupná, pak při náhlém přidání práce směrem k maximálním hodnotám (třeba rychlost) se zvyšuje pravděpodobnost zranění, protože tělo koně na tuto zátěž není připravené. A nemění na tom i fakt, že je kůň chtivý. On neví, co nastane, když se užene a většinou plnokrevník, který je chtivý ne nutně tím říká, že má radost z běhání, ale že byl v tréninku šponován a spojuje si prostor se zkušenostmi, keré tam jsou zaseté. A to si přiznejme, tito kostlivci tam budou dlouho. Proto při znalosti jejich reakcí je dobré se vyvarovat, místum, kde se zpouští.

Na druhé straně rada s lonžováním blbost není, protože pokud se lonžuje korektně, tak koni jen pomáhá najít rovnováhu a uvolnění. Což je ale problém, protože obecně se moc lonžovat neumí. Jako se vším se dá pak napáchat více škod než užitku,

KURZ lonžování: http://vzdelavani.chov-koni.cz/kurzy/lonzovani-kone#.VzGubKvyeao

Zkuste tedy pracovat zatím jen na jízdárně, pracujte na přijěžďování (reakce na pomůcky) a používejte více vnější otěž, proto Vám padá dovnitř kruhu, že je na volných otěžích. U tupých koní se nebojte občas vydržet více na ruce, když tím přimějete úpokaženého koně aby třeba nepadal do strany, pak touto silou jej můžete zjemnit. Když s "jemnou" rukou nepřimějete koně, aby Vás nevozil kam nechcete, tak je tento přístup k ničemu.

Až budete schopna pracovat tak, že po povolení otěží ve cvalu kůň nezpěchá (princip polovičních zádrží a rovnováhy jezdce) pak po takové práci běžte na krokovou procházku do bezkonfliktních míst. A s trpělivostí dosáhnete svého.

VIDEO práce na jízdárně: https://www.youtube.com/watch?v=WI-IdiX1Fqc

 

Přeji hodně zdaru a klidně napište, jak se věci mají dál. 

S pozdravem 

Daniel Toušek 

 

Jízdárna Radonice

 

 

      

 

 

10.05.2016 12:17
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní