Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu PŘÍPRAVA K LICENCI JEZDCE - ZZVJ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Prosím o radu

Autor: Andrea Datum: 23.05.2016 16:28

 Dobrý den. Kamaradka si před půl rokem koupila ponyho pro svého 8 letého syna aby se učil jezdit. Bývalá majitelka nám říkala že je pony hodný a vhodný pro dítě. Jelikož kamaradka ponyho kupovala z druhého konce čr neměla možnost koně zkusit. Po tom co ponyho dovezli  jsme ho týden nechali na pastve ať si zvyká na nové prostředí a nové koně.  Když sme po  tydnu vzaly ponyho na prochazku už se ukazovalo že je nevychovany. Pořád chtěl utíkat. . Pak jsem na něj sedla já ve výběhu abych ho projezdila aby mohl syn kamarádky jezdit tak se ukázalo že si syn nezajezdi. Nerespektuje mé pobidky. Jak sedem,rukama,hlasem, nohama..  vůbec nereagoval když jsem z klusu chtěla prejit do kroku. Prostě prudce sklopil hlavu dolů div že mně nestrhl ze sedla a běžel ke kobyle protože ji viděl jak se pase. Ty samé problémy máme i venku. Když vidí louku vůbec nerespektuje že tu louku chci projit krokem a a chce hned vytryskat (bývalá majitelka očividně louky jen tryskala) . Problémy jsou i na vodítku. . Neumí naslesovat člověka. Když chci aby ustoupil tak se akorát tlačí na mně.  Venku mi už i zdrhl. Tak jsem si řekla že sním začnu úplně od začátku jako s hříbetem a pracujeme spolu zatím na jízdárně.  Učím ho reagovat na mé pobídky. Pracujem spíše v klusu a děláme spolu různé osmičky aj. Zastavovani pobidky.. prostě vše jak s mladym konem. . Jen bych se chtěla nechat poradit na na nějaké rady co mám s ponym skusit . Děkuji za odpověď :)

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den,

s ponym je vždy potíž v tom, že si na něj dobrý dospělý jezdec nemůže sednout. Myslím, že popisovaný postup děláte dobře a není od věci si přiznat, že je ponik dominantní a pokažený, nepoznal pravděpodobně autoritu, kterou by respektoval. Proto je důležité umět koně jak pochválit, tak i potrestat, když v něčem jde proti Vám. V tom ale radu nehledejte, protože jde o přístup, který buď ve Vás je nebo není. Těžko mohu poradit, aby jste jej potrestala, když si nejsem jist, jak by na Vás kůň reagoval poté. Tedy doporučuji nechodit na místa, která jej provokují k trysku, prostě tam nechodit, dokud si nejste sama jista. Jistotu získáte tím, že důsledně pracujete a trénujete dlouhdobě. Tedy že třeba dva měsíce pracujete na těch osmičkách, krok klus a jízdárna, lonžujete a vodite na ruce se zastavením, naučíte na hlasové pomůcky. A až si budete jista, že již vše dobře zvládá a dostaví se efekt automatizace, pak postupně můžete jít i do míst, která jsou kritická a konfliktní. Protože po delší dobu bez konfliktu pak lze snížit pravděpodobnost "výbuchu". Ale trvá to a tedy mou jedinnou radou je být trpělivý a nenechat se zvyklat k tomu, že za týden dva to budete testovat naostro. Jestli si tedy rozumíme ))

S pozdravem

Toušek

Jízdárna Radonice      

 

 

29.05.2016 22:10
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní