Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

výživa drezurniho a parkuroveho kone

Autor: lucie Datum: 05.02.2011 18:43

moc děkuji za odpověd,

konik je krmeny mačkanym ovsem,1,5kg 3krat denně,dostava 2 fanky 3krat denně.což by odpovídala 1davka tak 1,5kg.seno 2 denně tak 5-6kg sena a stoji na slámě,dříve na pilinach.musli dostava tak jednu fanku s jednou fankou spařenýho ječnýho šrotu s lněným semínkem,to dostava po těžší praci,což je tak 3krat týdně.Granule,většinou od firmy Energys,většinou kupiji enduro dostava každy den po praci necele kylo.

S výběhem to bylo tak,že chodil po praci na par hodin nebo když jsem měla volno tak na půl dne,to byl výběh s pastvou,kde se mohl proběhnout. V jine staji bohužel nebyl dost vhodný výběh,bez pastvy a dost nevyhovujicí,tak jsem s nim chodila na prochazky a na pastvu.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

 Dobrý den.

Děkuji vám za odpovědi na moje otázky.

Musím skutečně opakovat, že dávka jádra je velmi vysoká i teď mimo sezónu. Pokud jsem správně počítal, může to být dohromady maximálně cca 6,5 kg denně.
Neobjevuje se u něj někdy průjem? Pro celou trávicí soustavu je to poměrně velká zátěž.

Objemové granule (jak píšete Enduro) by bylo lepší krmit den před prací, aby měl energii do zásoby, pokud pracujete intenzivně každý den, tak je to jedno.
Ještě se chci zeptat, jaké energetické müsli máte na mysli? Obecně platí, že müsli je pro koně ( a hlavně pro jeho majitele) velmi chuťově a vizuálně zajímavé, ale koncentrace živin je velmi nízká, proto bych ho nikdy nedoporučil pro dotaci energie!

Doporučil bych vám zaměřit se na co nejvíce koncentrovaná krmiva v obsahu energie a snažit se snížit množství jadrných krmiv v krmné dávce.
Lze to poznat podle uvedené koncentrace energie na komerčních krmivech. Na etiketě by měl být uveden údaj v MJ (megadžaulech): SEk (nebo Se nebo jen obsah energie). Oves má obsah energie cca 11,5 MJ, z toho můžete usoudit, že pokud krmivo, které kupujete nemá alespoň 12 MJ, je pro ekonomicky ale hlavně energeticky nezajímavé. U Endura je energie v pořádku, ale má vysoký obsah dusíkatých látek, což znamená pro koně zvýšenou zátěž (spotřebovává energii na likvidaci přebytku dusíku).

Pokud by jste chtěla změnit krmiva, podívejte se na tento extrudované krmivo HORSAL SUPER KONDICE, má vyšší obsah energie (14,9) a bylo by možné krmit menší množství. Případně granulované krmivo HORSAL SPORT obsah energie 12,9 MJ a obsah NL 9,5%.

 

06.02.2011 18:42
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní