Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Prosím o radu při sestavení krmné dávky pro mladého jezdeckého koně

Autor: Jan Datum: 05.06.2016 19:46

 Dobrý den, prosím o radu při sestavení krmné dávky pro mého 3,5 letého valacha (foto přiloženo) - KVH 171 cm, aktuální hmotnost 565 kg. Valach chodí denně na pastvu se 7 klisnami, pastvy moc není, k dispozici mají koníci ještě rozkulený balík sena. Seno má k dispozici i v boxe (cca 8 kg). Ovsem nekrmím, jelikož je po něm značně nervózní především při práci pod sedlem a jelikož s ním často jezdím s klienty na špici na vyjížďky, tak mi to nevyhovuje...Krmím sladovým květem a kukuřicí, která je šrotovaná a přimíchána mezi cukrovarské řízky. Ke sladovému květu, kterého dostává cca 1 kg přidávám 1kg granulí RELAX od výrobce Sehnoutek. Rád bych ale svého koně viděl obalenějšího, možná je to jen v mém oku, jelikžo ho vidim denně, tak bych chtěl poprosit o radu nebo vyladění krmné dávky

Diskuze v rámci dotazu

Jan Frantík

 Dobrý den, děkuji za rychlou a výstižnou odpověď. Ještě jsem se chtěl zeptat, zda pro trávení koní jsou v dnešní době lepší statková či granulovaná krmiva. S Finettim pracuji cca 5x týdně, pondělí mívá lonž, poněvadž neděle je pro něj neděle - celý den ve výběhu a volno, úterý, středa práce pod sedlem (buďto jizdárenská práce 45-75 minut nebo terén, ten bývá dlouhý většinou hodinu a půl - krok, klus, cval, přechody, lehké cvalové práce), čtvrtek mívá volný, pátek sobota opět pod sedlem - v sobotu vždy terén a to většinou krokovka, vyjimečně 15 minut klus a neděle volná. Chci se ještě zeptat, zda by se granule Horsal W1 mohly nahradit granulemi značky Energys.- Děkuji za odpověď :)

06.06.2016 14:38

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Je to v principu jedno, není velký rozdíl mezi využitelností jednotlivých jadrných krmiv když jsou krmeny zvlášť - ječmen, oves, kukuřice nebo když jsou "schované" v granulované formě.

Hlavní výhodou je jednoduchost a to, že nemusíte přemýšlet kolik kterého krmiva dát, jeslti šrotované, nebo mačkané.
Na druhou stranu vás to vyjde o něco dráž, ale to nemusí být pravda, pokud nemáte vlastní obiloviny.
Mám to na mnoha místech zkalkulované, že zhánění jednotlivých obilovin a nákup v malém množství (100-200 kg na měsíc) vyjde v konečném důsledku jako dražší varianta.

Popis zatížení vašeho Finetta odpovídá lehké až střední práci. Proto by měla dříve nahrnovaná krmná dávka bohatě stačit. V každém případě je teba sledovat jeho kondici a reakci, pokud by nabíral až příliš uberte kukuřici, pokud by byl až moc veselý a hravý, stáhněte celkovou dávku jádra o 25 % a když bude reagovat správně ponechejte, případně snižte ještě jednou.
Když uděláte nějakou změnu v dávce, vyčkejte minimálně 14 dnů až se změna skutečně usadí a projeví, nedělejte rychlé změny, ty nadělají víc škody než užitku.

Krmiva řady Energy´s měly svůj boom před mnoha lety, kdy se teprve začaly granulovaná krmiva použít. Bohužel už od začátku vsadili na nízkou cenu se zajímavým ziskem pro výrobce. Krátce řečeno obsah živin ve většině výrobků, se zavádějícím názvem Energys (má to navozovat dojem že obsahují hodně energie), je nižší než v "obyčejných" obilovinách. 
Proto nemůžu doporučit s klidným svědomím jejich používání, je to podvod na zákazníka a zbytečně vydané peníze.

Pokud je potřeba nějaké krmivo kupovat, je nutné se podívat na obsah základních živin - energie (MJ SEk), bílkovin, vitamínů, případně stopových prvků a ty si vydělit cenou za kg, pak velmi rychle zjistíte, kolik platíte za nakoupené živiny.

Přeji vám hezký den.

08.06.2016 06:50

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Váš valach je ještě mladý, bude ještě dorůstat. Vypadá dobře, ale jeho postava se bude měnit, jednak dospíváním a dokončením růstu a vývoje, tak i tím, že změníme krmnou dávku.

Tak jak ji nyní popisujete, tato krmná dávky není pro něj vhodná.

Ještě bych potřeboval vědět, jak často s ním pracujete, případně mi napiště jaký typ práce děláte, jestli jsou jen krátké vyjíždky, nebo delší apod.

Zcela určitě bych z krmné dávky odstranil řepné řízky a sladový květ v tak vysoké dávce.

Zatím jen odhaduji krmno dávku nastavit takto:

seno, pastava
0,5 kukuřice
0,5 ječmen
0,1 kg sladový květ
1 kg HORSAL W1
případně pokud nechcete krmit granulované krmiva je možné navýšit obiloviny o 1 kg dohromady a přidat HORSAL EXKLUSIV v dáce 0,15 kg

Napište mi jakou práci s valachem děláte a můžeme dávku ještě dopřesnit.

05.06.2016 21:42
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní