Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den,
ráda bych se zeptala na doporučení ohledně vhodného složení a dávky krmení pro plemeno A1/1. Vlastním 2 koně tohoto plemene:
1. A1/1 narozen v roce 1993, na svůj věk v dobré kondici bez akutních nebo chronických zdravotních potíží, lehká zátěž cca 2x týdně vyjížďky (krok, klus, příp. vhodného povrchu krátký cval). Přes den výběh (občas s pastvou), v noci box. Poměrně vzrušivý. Aktuálně krmen: rano - řízky s melasou, musli Novaequi + seno, večer - oves (příp. ječmen), pečivo, granule Energys Relax nebo Standard, ostropeřtřecový olej, MSM, jablko, mrkev + seno
2. A1/1 narozen 2010, včera koupen, v roce 2015 vyřazen z dostihu, poslední rok 6x týdně pod sedlem se 14 letou dívkou, občas terén jinak příprava na hobby parkury, je hubený a neúplně nasvalený. Měl by chodit cca 3 - 5 max. týdně pod sedlo (terén - krok, klus, cval + jízdárna s nižšími skoky, nic náročného). Ustájen přes den výběh (většinou bez pastvy) + noc box.
Mám dotaz ohledně krmení ovsem. Laicky se mi zdá, že můj starší kůň je po výměně ječmenu za oves hůř zvladatelný. V zimě a na jaře jsem mu místo ovsa do krmení dávala ječmen.
Potřebovala bych poradit, co byste pro oba koníky doporučoval, aby byli v dobré kondici, měli dostatečnou jiskru, ale nebyli zbytečně nabušení a dobře se s nimi pracovalo.
Děkuji za radu.
RV
Dobrý den.
Zdá se vám to úplně správně . Oves je "horká" energie a navíc má u některých jedinců a plemen skutečně vliv na poruchy nervových vzruchů - jednoduše řečeno, leze jim do hlavy a reakce koní jsou nepředvídatelné a neadekvátní.
Pokud chcete použít A 1/1 ke sportu, nebo hobby provozu, dá se s 99 % jistotou definovat, že oves pro ně není vhodným krmivem. Samozřejmě pokud jsou bez jiskry, je možné malé množstv ovsa do krmné dávky zařadit, ale zacházet s ním opatrně.
Navrhoval bych vrátit se k ječmeni, případně kukuřici a oves si přidat jen když by jste to potřebovala k většímu sportovnímu výkonu.
Konkrétně tedy bych viděl krmnou dávku takto:
Starší koník:
Pastva, seno bez omezení
ječmen 0,5-1,5 kg
doplněk vitamínů a minerálů např. HORSAL EXKLUSIV 0,15 kg
případně, pokud nechcete řešit jednotlivé komponenty tak
HORSAL W1 0,5-1,5 kg
Dávku jádra nedokáži přesně odhadnout, bude záležet na kvalitě pastvy, jeho zatížení a aktuální kondici. Pečivo není krmivem, pokud dáváte krajíček suchého chleba tak je to jen pochoutka, podobně jako jablko, nepočítá se do krmné dávky.
Doporučuji nekrmit řízky, nemá to smysl, jen zabírají v trávicím traktu místo, müsli je drahé a má tolik živin co ječmen. Levnejší a funkčnejší je kombinace ječmene s doplňkem, nebo krmení granulovaného krmiva.
Mladší koník:
Zkusil bych podobnou krmnou dávku jako u staršího, jen dávku jádru o polovinu vyšší (1 - 2,5 kg).
Rozhodně je potřeba sledovat jeho kondici a reakce na krmení.
Pokud se rohodne ke změnám, tak musíme nechat dávky minimálně měsíc, lépe 2 měsíce fungovat a informujte mě, jak se situace vyvíjí. Máme možnost reagovat na vývoj, ale jakákoliv změna se může projevit, až po delším době - 14 dnů.
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.