Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

krmení aktivního rekreačního koně

Autor: Michaela Datum: 06.02.2011 08:10

Dobrý den,

 

mám valacha anglického plnokrevníka, kterého využívám pro aktivní rekreaci, 6 let. Jezdíme tak 4-5x týdně s tím, že chodíme i 2x do týdne trénovat na jízdárnu. V plánu máme i menší hobby drezurní závody. Krmím mussli od Red Mills bez ovsa přibližně 3/4-1kg denně, k tomu otruby, občas i mačkaný ječmen. Minerální liz má k dispozici, pravidelně vařím lněné semínko a nepravidelně je do krmné dávky zařazena ovoce ( jablka) nebo zelenina ( mrkev). Kůň je sice plnokrevník, ale je tzv. v pohodě a tlačivější.  Dle bývalé majitelky ho nenakopla ani větší dávka ovsa. Krmila také granule, ale značku nevím, s otrubami, cca 1kg ovsa denně+minerální liz. Jak by bylo nejvhodněji krmit takového aktivního rekre koně? Co upřednostnit a čemu se raději vyhnout?

Diskuze v rámci dotazu

Michaela Zimná

Dobrý den,

znovu se na Vás obracím s prosbou o radu či přímo pomoc ohledně krmení. K podávanému Red Millsu jsem přikrmovala i oves, pokud nás čekala náročnější práce, ale bohužel efekt žádný-tedy k získání větší aktivity...je pravda, že to tlačení už mě opravdu nebaví a dle trenérky je potřeba ještě vyzkoušet i nějaké krmení. Po přečtení několika stránek o krmení i diskuzí mi oves nepřijde jako nejlepší řešení. Sice chceme energii, ale aby valachovi nelezla do hlavy. Pro drezurní ježdění bych uvítala něco, co ji postupně ' uvolní '. Kůň byl prohlídnutý od hlavy k patě a od paty k hlavě a je zcela v pořádku, takže už nám opravdu nezbývá nic jiného než se ještě zamyslet nad krmením, jak ho oživit. Možností a krmení je tolik, že bych se nerada sama pouštěla do nějakých zásadnějších pokusů, tak doufám, že nás nasměrujete správným směrem. Děkuji za odpověď.

29.08.2011 12:47

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Omlouvám se za opožděnou odpověď, ale byl jsem nyní několik dní v Polsku, kde jsme řešili nějaké výživařské otázky s chovateli a trenéry.

Abychom se dobrali nějaké změny v projevu vašeho valacha navrhuji změnit systém krmení.

Doporučil bych vyměnit müsli za normální krmivo - kvalitní granulovanou krmnou směs s vysokou koncentrací energie, ověřené a mnoha lidmi vyzkoušené je krmivo HORSAL SPORT (zde je odkaz pro více informací). Váš kůň nereaguje špatně na oves, proto bych ho v krmné dávce také ponechal, předpokládám, že oves máte ve stáji bez problémů k dispozici. Otruby nepoužívat.

Můj návrh denní krmné dávky je:

Oves 1-1,5 kg
HORSAL SPORT - 2 kg
Seno - množství normálně jako dosud

Navrhované množství HORSAL Sport je "startovní", podle reakce vašeho koně je možné snížit ale ne méně než 1 kg denně. V HORSAL Sport je již vše potřebné - minerály, vitamíny, stopové prvky, takže není potřeby přikrmovat jakékoliv další minerální krmivo, také solný liz doporučuji nepoužívat - svádí boxově ustájené koně k zlozvykům.

Jsem vám k dispozici pro další otázky.

31.08.2011 19:37

Michaela Zimná

06.02.2011 08:10

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Váš koník je podle fotografie nyní a při koupi v ideální hobby kondici. Je vidět, že mu vaše péče svědčí. Na koníkovi je také vidět, že má pravidelný pohyb, protože vidím pěkné osvalení.

Doporučil bych vám ustálit krmnou dávku, tedy krmit pokud možno každý den stejná krmiva i ve stejném množství. Pokud vás bude čekat nárazově těžší práce, přidejte den až dva před těžkou prací více jádra. Přídavek jablek či mrkve je vnímán spíše jako pochoutka (pokud nekrmíte několik kg denně).

V případě, že vám nevyhovuje finanční nákladnost müsli (cena je vyšší než u normálních krmiv) tak je ho možné bez problémů nahradit například granulovaným krmivem, ve kterém kůň dostane úplně stejné živiny, ale za cenově zajímavějších podmínek.

Jestli vám vyhovuje jeho povaha - pohodář a tlačivější, nemusíme s ním nic řešit. Pokud ne, můžeme přemýšlet co změnit.

06.02.2011 18:52

Michaela Zimná

Dobrý den,

děkuji za reakci. I já jsem pátrala po internetu a hledala vhodná krmení. Zaujala mne tato:

 

http://www.lasard.cz/krmivo_detail.asp?id=pos2&idk=4

http://www.energys.cz/produkt/standard-granule-pro-kone

http://www.dibaq.cz/products/10427

První dvě jmenované jsou u nás dobře dostupné. Kontaktovala jsem obchodního zástupce pro náš kraj od Schaumannu, tak uvidíme, zda k nám přijede rád s jedním nebo dvěma pytli...:-) Oves máme k dispozici v mačkané formě. Sůl svádí k zlozvykům? můžu vědět k jakým? protože jako zodpovědná majitelka má koníček v boxíku i minerální sůl, ale nestojí u ní hodiny a neblíže ji jak šílený... :-) ještě by mě zajímalo, za jaký časový úsek se změna v krmení může projevit?

01.09.2011 11:57

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Studoval jsem krmiva, na která jste mi poslala odkazy.

La Sard mi připadá jako kopie HORSAL Sport až na obsah účinných látek tam je La Sard velmi nízký cca na 1/5 všech účinných látek. Cena je také obdobná, ale jak jsem již uvedl živinově neodpovídá.
Energy´s Standard je celkově ve všech znacích výrazně slabší, jsou to hezky zabalené a ochucené otruby, cukrovarské řízky, vojtěškové úsušky a trochu obilí. Cena nízká a obsah živin také.
K doplňkovým krmivům Dibaq jsem se nic na internetu nedozvěděl, takže nemohu porovnat.

HORSAL Sport jsem vám doporučil, protože ho velmi dobře znám, vím velmi precizně jak funguje a co přesně obsahuje a jak na něj koně reagují. Pokud by se vám náhodou odborný poradce od SCHAUMANN ve vaší oblasti neozval, můžete napsat přímo na můj E-mail a já je dokáži popohnat -:))

Zlozvyk lízání soli se neprojevuje jen tím, že by koník u lizu stál a stál, ale když je v boxu zavřen a poté co dojí seno a jádro (to má v sobě za chvilku) je to jediná činnost, která se dá provádět. Takže si dojde líznout a pak se dojde napít, za půl hodinky si dojde líznout a napije se a za půl hodinky si dojde líznout a ......

Minerální sůl znamená, že je do soli přidán jeden nebo dva prvky (většinou hořčík nebo mangan - hnědá, nebo červená barva), ale to jen takové drobné vylepšení (skoro by se dalo říct, že na oko), nic zásadního to ve výživě koně neřeší. Když se zeptáte v jakékoliv stáji proč se koním do boxu liz dává, tak vám většina lidí odpoví, že neví, a proč se vlastně ptáte.

01.09.2011 14:41
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní