Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den,
dovoluji si Vás požádat o radu ohledně krmení mé dvacetileté klisny, které má problémy se šlachami (posledních pět let si pravidelně natrhne šlachu cca 1-2x ročně)
Aktuálně je koník ustájený v boxe, přes den v malé ohráce, v případě, že je sucho, chodí na pár hodin do výběhu nebo na trávu. Aktuální krmení: seno 2-3x denně (celkem cca 10-15kg) k tomu 2x za den granule bez ovsa (celkem cca 1/2 kg za den) + dostává granulované vitamíny pavo.
Na klisně je hodě vidět, že již téměř pět let moc nepracuje a žere téměř jen seno - přijde mi, že je hodně spadlá ze svalů a má sený pupík. Momentálně nám zraněná noha nedovoluje pracovat pod sedlem, při chůzi do kopečků koník výrazně kulhá, lonžování nepřichází v úvahu... takže aktuální "práce" je vodění po rovině. Snažím se klisnu alespoň pravidelně na vodění vyvazovat (pevný chambon) aby něco dělala a chodíme mírné kopečky - podle stavu kulhání)
Můj dotaz zní, zda je možné nějak přispět výživou k udržení dobré kondice koníka - aby o svaly nepřicházela tak rychle, nebo zda je současné krmení dostačující. Je vhodné například přidávat vojtěškové granule, řepné řízky, otruby, lněné semínko nebo nějaké další krmné doplňky? Podotýkám, že v případě výrazně vyššího přísunu energetického krmiva je koník nebezpečný sám sobě - poškození šlachy je bohužel již poměrně velké a tak každé poskočení může znamenat další natržení šlachy a tedy i prodloužení doby řízeného pohybu.
Co se týče kloubní výživy, byl nedávno aplikován na doporučení veterináře bonharen.
Pro úplnost přikládám aktuální foto.
Předem moc děkuji za Vaši odpověď
Dana
Dobrý den.
Vzhledem k věku vaší klisny a minimálnímu pohybu je logickým výsledkem opadnutí velkých svalů - záď, záda.
Krmnou dávkou nelze zajisiti rozvoj svalového hmoty to může jen dostatek pohybu i samovolného po velké pastvině stačí. Bohužel malý výběh není pro tento účel vůbec vhodný, kůň tam většinou jen stojí a pohybuje se jen minimálně.
Čím bude klisna starší tím se bude kondice zhoršovat, ve vyšším věku klesá využití živin ve střevech.
Bude dobré použít vojtěškové úsušky, v zimě pak bude lepší do krmné dávky zařadit i sojový extrahovaný šrot.
Hlavním a nejdůležitějším bodem by mělo být umožnit přirozený pohyb ideálně se stádem po dostatečně velké pastvině (0,2-0,4 ha na koně). Pak se kondice zlepší a bude lépe dlouhodobě udržitelná.
Bohužel u boxově ustájených starších koní bývá obtížnější kondici dostat do uspokojivého stavu.
Podle fotografie je nyní v dobré kondici, dokonce bych řekl, že není potřeba přikrmovat žádné jádro, to bych přidával až zimě, kdy je vetší výdej energie.
Nevím jaký minerální doplněk dostává, tak nedokáži řící jestli je dopovídající.
Přjei hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.