Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

výživa sportovního koně

Autor: Edita Datum: 08.09.2016 12:15

Dobrý den,

velmi mě zaujala Vaše poradna a zmínka o granulových krmivech s prázdnou výžovovou hodnotou. A kdy v podstatě "levné" granule se stávají drahými.

Vlastním 8 letou klisnu ČT s německým původem, otec Cassilius a matka po Lopez, momentálně jsme na výkonnosti L**. Klisna je velmi dobře krmitelná, ale velmi ariózní, lekavá, někdy je poměrně složitější na zvládání a nervozní. Je ve velmi dobré kondici a bez problémů zvládá 2 denní závody na úrovni ZL, L. Krmná dávka je kilo energys relax ráno a večer, seno 3 denně co sežere,  pobyt ve výběhu (výběh není travnatý, k dispozici seno) asi 6-7 hod. denně a 5 krát týdně práce pod sedlem. V den kdy pracujeme dostává ještě 0,5 kg musli novaequi plus. Dle potřeby doplňuji elektrolity a samozdřejmě má k dispozici liz. Ke krmení dostává mrkev, jablka jako mlsku.

Na této krmné dávce je zvladatelná a má dost energie, vyhovuje nám. Ale po přečtení některých vašich odpovědí jsem zapřemýšlela jestli zvolené granule nejsou jen zbytečně "drahá" složka, která klisně nic nedá. Jestli tomu tak je, tak pak čím nahradit, aby mě klisna pak nepřizabila. Popř. co ještě doplnit za vitamíny. Na trávu ji chodím popást jen dle časových možností, tj. třeba jenom 1 týdně na hodinku.

Děkuji za Vaši odpověď Edita

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Jak jste se již dočetla je důležité hodnotit stav kondice a projevu koně na danou krmnou dávku a situaci.

Píšete, že klisna je kondičně v pořádku, je jen více vznětlivější. To lze do určité míry upravit výživou.

Ano, relax je opradu případ drahého levného krmiva. Obsahuje velké množství balastních složek, které koni nic nepřináší a vy je platíte.

Navrhoval bych udělat tuto úpravu:

seno tak jak máte nyní
HORSAL W1 1,5-2,5 kg nerozlišoval bych dny kdy pracuje a kdy ne, pokud nejsou dlouhé pauzy - např. 10-14 dnů kdy nic nedělá

Pro zklidnění jsou dvě možnosti: 

krmit HORSAL Elektrolyt denně v dávce 0,1 kg do krmení

použít SCHAUMA AKTIMAG TOP - organický hořčík v dávce 10 g na 100 kg živé hmotnosti (cca 50 kg denně) ten zajistí opravdové zklidnění, ale je nutné ho krmit stále (nebo začít 14 dnů před závody)

Pokud budete krmit minimálně 1 kg HORSAL W1 denně není nutné již přikrmovat žádné účinné látky, je jich dostatek.

Přeji hezký den.

09.09.2016 12:30
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní