Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o názor a radu.
Mám kobylu 11 let ČT (lehká zátěž). Celý život kůň, který přibíral tzv ze vzduchu, kulatá velká kobyla. Dobře krmitelná. Za poslední dva roky v období od poloviny září do dubna ztrácí na váze a to hodně. A letos už nám to zase začalo.
Krmná dávka vypadá takto: 2kg ovsa, 3 kg granulí relax gel od VK Drcman, müsli od Drcmana, ale to jen tak na chuť, vařené lněné semínko a komplexní vitamíny. Objemné krmivo: seno + sláma. Celodenní pastva. Tohle ji vždy stačilo a vypadala krásně. Šampionka výstav. Teď už to stačí jen přes léto.
Loňskou zimu jsem zkoušela tohle: 2 kg ovsa, 1 kg relax gel, 4 kg vojtěškové úsušky zbytek stejný a přidala jsem i na objemném krmivu. Přestala hubnout, ale v normálním stavu nebyla.
Loňskou zimu řešeno i s veterinářem. Udělané zuby, preventivně přeléčeny žaludeční vředy a evidentně bez úspěchu. Kobyla klká.
Na radu prodejce u Drcmana jsem teď začala krmit tohle: 2 kg ovsa, 1 kg relax gel, 3 kg Melasus (zbytek zase stejný)
Co si o tom myslíte? Taky mám trochu strach ať po tomu Melasusu není moc živá, jezdí ji i taková mladá slečna začátečník. Na kobylu teda normálně nezabírá oves. Můžete jí dát kolik chcete a ona je prostě úplně v klidu.
Děkuji Vám za odpověď.
S pozdravem
Běhalová Simona
Dobrý den.
Popravdě řečeno je dávka 5 kg jádra při lehké zátěži dávka jádra příliš vysoká.
Obdobné množství jádra mají koně v dostihové práci.
Proto nemohu souhlasit s tím,že vaše kobylka rostla ze vzduchu, naopak krmila jste ji opravdu pořádně.
Klkání je zlozvyk a může být tím problémem, který způsobuje propad v kondici.
Na druhou stranu směsi o kterých píšete nejsou spíše energeticky chudé. Koncentrace energie je nižší než u samotného ovsa.
Rozhodně kobylku neomezujte v dávce sena, ať má neomezený přístup.
Doporučil bych snížit celkovou dávku jádra, má to vždy opačný efekt, než který chcete dosáhnout. Vysoká dávka jádra s nízkou koncentrací živin způsobí rychlý průchod zažívacím traktem a živiny z krmiva nejsou využívány.
Proto by bylo lepší do krmné dávky zařadit krmiva s vyšší využitelností živin např. HORSAL W1, případně HORSAL Sport.
Dávka na zimu by mohla vypadat takto:
seno bez omezení
Oves 1,5-2 kg
HORSAL W1 1-1,5 kg
Nemá smysl krmit jak už dříve napsal tak obrovská množství jadrných krmiv, která vám někdo doporučuje, kklisně to spíše škodí než prospívá.
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.