Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Sestavení jídelníčku

Autor: Tereza Datum: 01.11.2016 19:59

Dobrý den,

ráda bych se s Vámi poradila ohledně krmné dávky pro moji 5-ti letou kobylku českého teplokrevníka. Věnujeme se parkuru, závodíme. 1x týdně práce na lonži, 1x - 2x drezurní přeježďování, 1x kavaletová práce, 1x skákání, 1x vyjížďka do terénu. Kobyla má 175 cm v kohoutku, je trochu delší, dopředná a často se nervuje. Z těchto důvodů jí nepodávám oves. Chtěla jsem výživné krmivo, které by jí zároveň nelezlo do hlavy. Celý den je na pastvinách, přes noc v boxe. Seno dostává ráno a večer dostatek. V současné době mi ale přijde dosti hubená.

Zařídila jsem se podle rady v obchodě s krmivi a nyní dostává:

Ráno - 1,5 litru granulí Energys Standart a 0,5 litru musli Spillers Conditioning

Večer: to samé ale navíc 150 ml lněného semínka a 150 g sladového květu.

Chtěla bych Vás tedy požádat o radu, protože mi přijde, že toho dostává málo, ale sama tomu dostatečně nerozumím, a tak se na Vás obracím s prosbou. Neškodilo by ani něco na podporu svalové hmoty.

Děkuji mnohokrát za Váš čas a názor,

Kusková

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Musím říci, že rada v obchodě nebyla moc dobrá. Kombinujete dvě krmiva, která jsou rozdílná cenově ale živinově velmi podobná, tedy nízký obsah potřebných živin.

Kondici jsme schopni sčásti opravit výživou - vytvoření tukových zásob, nasvalení můžeme jen pomoci, samotná tvorba svalů je záležitostí jen svalové práce.

Dovolil bych si podle popisu pracovní zátěže nastavit jiný systém výživy s použitím koncentrovanějších krmiv.

Návrh denní krmné dávky:
Dostatek sena (v létě pastva+seno)
HORSAL W2 nebo HORSAL Sport 1,5-2 kg

Dávku jádra musíte regulovat podle kondice a projevu vaší klisny.
Pokud bude příliš veselá, tak dávku snižte o 0,25 kg, naopak když se vám bude zdát bez jiskry a kondičně slabší, tak dávku o stejné množství navyšte. Sledujte situaci a když se nic nezmění tak dávku zvyště (nebo snižte) podle potřeby.
Rozhodně nedoporučuji krmit více směsi než 3,5-4 kg.

Přeji hezký den.

 

02.11.2016 16:04
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní