Dokonalé zvládnutí pohybových schopností a mentálních vlastností koně jsou cílem každého jezdce, který disponuje jinými ambicemi, než je prostá jízda na koni. Dobrý jezdec schopnosti koně rozvíjí. Jak na to vám poradí právě tento oddíl.
Dobrý den, jsem majitelkou šestiletého valacha (Carismo x Asissi del Santo) a přestože jsme oba za tu dobu, co ho mám, udělali značné pokroky a jezdíme nepravidelně pod trenérem, ráda bych se Vás zeptala na radu. Valach je energický, na pobídky citlivý, ovládá již prvky jako travers a jednoduchou změnu cvalu, ale problém, který s ním mám, je v přilnutí. Je velmi jemný. Na začátku hodiny je uvolněný, lehce se s ním pracuje. Pak ale přijde bod, kdy se zahřeje a začne velmi táhnout, jde proti ruce (do udidla se nezakusuje, spíš má tendenci otěže škubat; sedlo má však pasované) a často tuhne. Zvlášť ve cvalu jde dopředu, povolení otěží za účelem natáhnutí krku většinou nepřichází moc v úvahu - zapře se krkem, vyvrátí hlavu (přímo, někdy do strany, na což "zabírá" pozvednutí příslušné otěže) a jde kupředu, a má odpověď v takové chvíli je jediná - zkrácení otěže a sednutí hlouběji. Shromážděný cval nepřichází v úvahu, byť je v rovnováze a v takovém stupni tréninku, kdy by ho měl ovládat. Ale byť ho přiměju sedem do pomalejšího ruchu, je tam stále to napětí. Máte nějakou radu, jak přimět koně ke klidu ve vyšších chodech, uvolnění a lepší prostupnosti? Moc děkuji za odpověď
Dobrý den, Veroniko.
Dle fotografie usuzuji, ze Vaše působení na koně je korektní, ale nebude jednoduché podat jednoznačnou odpověď. Určitě bych doporučil prohlédnout koni dutinu ústní, tedy především zuby. Také bych navrhoval na koníka posadit zkušeného a trpělivého jezdce, tak to možná poznáte... Temperamentní koné často mívají při "zahřátí" tendenci se nepřizpůsobovat našemu počínání, a proto hledají úniku, což se jim často daří. Takový kůň potřebuje vybít energii a záleží na nás, či ji promrháme, zužitkujeme nebo ji investujeme. Jsem pro třetí variantu.
Pracoval jsem rád s plnokrevníky, a ti většinou vykazovali podobné projevy. Vždy jsem kladl důraz na kvalitní prolonžování koně, někdy jsem na koně nesedal měsíce. Tam se eliminovaly zbytečné konflikty, stal jsem se pro koně vnímatelnějším. Postupně jsem přidával práci pod sedlem, ale velmi pomalu, využíval jsem svého hlasu známého z lonžování, vyhýbal jsem se konfliktům. Postupem času se všichni adaptovali pro "pomalou" práci. Důležitým prvkem byla práce na dvou stopách a jejich energii jsem dokonale investoval po naučení pasáže - i u skokových koní.
Zkuste experimentovat v tom, co koni nejlépe vyhovuje před ježdením. Určitě mívá "dobré dny", doporučuji si poctivě psát jezdecký deník a z toho časem vyčtete jak si koně připravit pro pohodové ježdění. Měl jsem např. koně, který před ježdením musel být min. 5 hodin ve výběhu, jiný před přiježďováním potřeboval skákat, další vyžadoval lonžování atd. Především však pracujte pravidelně, koně potřebují dostatek pohybu.
Jirka
Díky za odpověď!
Zuby v pořádku neměl, když přišel, nyní je však pravidelně kontrolován. Pokud mohu soudit, ze zdravotního hlediska není v nepořádku nic. Co se výstroje týká, dlouho mi trvalo, než jsem přišla na vhodné udidlo - vzhledem k drobné hubě potřebuje velmi tenké, má proto nyní železné (černé). Chodí do výběhu bez výjimky na půl dne se stádem valachů. Přes zimu lonžován skoro nebyl, na hlas je ale zvyklý velmi - obvykle je to to nejspolehlivější, co ho "ubrzdí" - nikdy to na vyjížďce "nesbalí" a dá si říct hlasem, není nutno mu sahat zuřivě do huby, ale má tam tu plnokrevnou horkokrevnost a touhu jít kupředu. Když je tahle touha na jízdárně bráněna, umí se vztekat, na druhou stranu vždycky je z něj cítit vůle vyhovět, pochopit a splnit úkol.
Tento rok chci skákání takřka úplně vypustit a věnovat se plně drezuře (co se soutěží týče, pouze na hobby úrovni). Má pro ni vlohy a právě chci najít způsob, jak co nejefektivněji tu energii zužitkovat, právě tak, aby z toho neměl stresy on ani já. To ovšem vyžaduje především mé zdokonalování, což nepopírám. Uvažujeme ve stáji, že si Vás na některý den "ukradneme", tak budu doufat, že se jednou potkáme osobně a oba nás uvidíte v reálu.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.