Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Kůň mi nechce zatočit.

Autor: Barbora Datum: 13.11.2016 21:17

 Dobrý den, s kobylkou máme menší problém. Je to mladá slečna, která si velice ráda prosazuje svoje. Na hubu je vcelku citlivá. A většinou nemáme problém. Je naučená na tlak holeně a otěže, ale když někdy cváláme v otevřeném prostoru, rupně jí v bedně a struhne to do leva (vždycky do leva) většinou to vychytám a seřídím si jí v začátku, ale sem tam se jí povede mě předběhnout a pak už není cesty zpět. Doprava už jí nestočím. Doleva jí otičím na malíčku (jenže nechci abych jí otáčela ve směru, kterým udělá úprk a podpořila jí v tom). Zabere, letí jako neřízená střela, zkroutí se, tak že mi zklouzne sedlo a mě nezbývá nic jiného než se naštvat, zastavit ji (to taky není jednoduché), sedlo spravit a pak už nemá problém s tím cválat směrem jaký já chci. Ale pak jsem zbytek vyjížďky naštvaná a kobča si z toho nic nedělá. Je tady nějáký způsob jak jí vysvětlit, že tohle je špatně? Nebo co bych měla udělat proto aby mi tyhle útěky přestala dělat. Děkuji za odpověď.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

 Dobrý den, 

 

v zásadě by jste měla být důsledná v tom, nechodit a nedělat nic, o čem nejste sama přesvědčená, že nezvládnete jako jezdec. Tedy nechodit cválat do volného prostoru. Tohle není nic co by potřebovalo Vaši představivost, pouze trochu větší pud sebezáchovy. Není nic snadnějšího, než nedělat s koněm to, v čem si nejste jistá, ale nahradit to právě třeba jízdárenskou prací jako absolutní základ kultivace koně ale i jezdce.

Když to vydržíte a budete se společně projěždovat a jezdecky vzdělávat a to lze i při venkovní procházce tak, že koníka nacváláte třeba z kroku na volné otěži, pak budete moci jít ven a třeba tak i nejprve zaklusávat a později z příjemného klidného klusu lehce se "přehoupnout" do cvalu, aby koník hned neprchal. Naučit si jí na cval na lehké ruce lze zatím někde na kruhu v ohradě. Prostě jízdárna a opakování, nezstále dokola aby to pro ni nebylo nic nezvyklého. Pokud cváláte takto pokaždé bez toho, aby jste si dala trochu toho Filipa popřemýšlet, jak se tomu vyhnout, pak změna nikdy nenastane....A také doporučuji si dotáhnout pořádně sedlo ještě jednou po nasednutí a pak třeba po vykrokování. Když je sedlo dobře dotažené, tak nemá důvod Vám jakkoliv sjíždět a měnit pozici.

S pozdravem

Toušek   

13.11.2016 21:42
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní