Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

výživa sportovně vedené klisny A1/1

Autor: Jana Datum: 08.02.2011 08:22

Dobrý den, jsem majitelkou a jezdkyní klisny A1/1. Kobyla je velmi vyrovnaná v nervech s adekvátním temperamentem. Sportovní zaměření parkury a drezůra. V současné době dostává v krmné dávce ječmen 2 litry oves 3 litry, melasové krmivo 2 litry, musli 1 litr toto rozděleno do dvou denních dávek + olej + mrkev + seno ráno a večer. Klisna se jeví v dobrém výživném stavu a podává standartně  dobré výkony. Dávku jsem sestavila sama a nejsem si jistá zda správně. Zajímal by mě názor odborníka na výživu,kolik čeho by měl sportovní plnokrevník dostávat aby to bylo pro jeho výkonnost a výživnou kondici optimální.  Děkuji  předem za odpověď S pozdravem Jana Urbanová

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Děkuji vám za perfektní popis krmné dávky i pracovního vytížení vaší klisny. Ještě bych potřeboval upřesnit množství oleje a také o jaké müsli a melasové krmivo se jedná, abych mohl posoudit celkovou dotaci živin.

Zatím mohu říci, že celková dávka jadrného krmiva dosti vysoká.
Měli bychom se snažit v každém případě minimálně zatěžovat žaludek koně (samozřejmě i zbytek trávicího traktu) vysokými dávkami rychle rozpustnými jednoduchými i složitějšími cukry (jadrným krmivem). Je často i ekonomicky výhodnější použít menší dávku více koncentrovaných krmiv.

Koně A 1/1 jsou kondičně stavěni odlišně od např. ČT. Většinou je snahou majitelů vyšší dávkou jádra  své koně "vykrmit" - popisuji obecnou situace, neberte to jako váš případ.
Musíme ale počítat s tím, že zejména u plnokrevníků je vysoký výskyt žaludečních vředů.  U  koní A 1/1 v intenzivním tréninku je popisován výskyt u 90 % koní. Klinické problémy se projeví jen u 40 % koní. Zejména z tohoto důvodu doporučuji u A 1/1 i když jsou "jen" ve sportu, omezení množství jádra, abychom předešli problémům s klinickými příznaky žaludečních vředů. Může se tato situace vyskytnout v závodní sezóně, kdy se chodí závody každý druhý víkend, kůň je pod psychickým tlakem stálého cestování a změny prostředí, intenzivní svalové námahy. Projevy příznaků mohou být třeba jen nechutenstvím před nebo po zátěži, krátkodobou apatií, nebo "vykasaným" břichem.

To je prozatím můj názor, který mohu upřesnit po doplnění informací, na které jsem se na začátku mé odpovědi ptal.

08.02.2011 20:04
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní