V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy. Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".
Dobrý den, vlastním 4 měsíce 7 levého valacha který dříve běhal dostihy ve Francii. Koník je moc hodný. Jediný problém co spolu máme je jeho dopřednost na loukách. Na jízdárně a v lese je příjemně temperamentní. Ale v otevřeném prostoru jde hrozně do ruky a ve cvalu má tendenci to zabalit a prchat. Začali jsme louky tedy jezdit jen v kroku nebo klusu ale stejně jde hodně do ruky. Když mu povolim otěže okamžitě zrychlí. Snažím se ho co nejméně brát za otěže a brzdit ho hlavně sedem ale moc to nepomáhá. Na jízdárně je suprový a krásně se podsadí a hezky spolupracuje. Chtěla bych tohle jeho chováni odbourat. Stále se to zhoršuje, dnes mi začal i vytahovat otěže a začíná být nebezpeční jak skbě tak mě. Prosím poradíte?
Dobrý den,
řeknu něco, co asi nebudete chtít slyšet. V zásadě tento problém je řešitelný, ale nikdy jej nevyřešíte natolik, aby přestal existovat. Řešit ho může skutečně velmi dobrý jezdec se zkušenostmi s dostihovými końmi z dostihového tréninku. Proto děláte dobře, že na louce jezdíte jen v kroku a klusu. Nicméně asi je lépe na louky moc nechodit.
Težko říci, co Vám osobně poradit, když nejde zcela zhodnotit, jak dobrý jste jezdec. Avšak sed v těchto věcech nepomůže (zasedávání), nicméně pokuste se naučit sama pro sebe takového koně naučit na poloviční zádrže a i silnější varimatu. VIDEO ZDE.
Cílem je, aby jste koně, který má tendenci zrychlovat vždy uměla třeba i silou usměrnit (NIC nefunguje a NIKDY nepoužívejte jeden zátah a dlouhé držení) do spomalení a hned jak tak nastane povolit. Přičemž povolení není zahození (provešení otěže) a tak činit opakovaně, dokud na povolení nepřestane táhnout. Avšak toto není dobré se učit na louce v daném extrému.
Pokud funguje dobře na jízdárně, pak na jízdárně opakujte jednoduchý cvik prodloužit a zkrátit klus a pak cval. A sustřeďte se na kvalitu bezkonfliktního zkrácení. To opakujte i tak, že koně rozjedete a poté jej zkrátite i zádrží oteží ale klidně i silnější a důsledně vyrovnané stisknutím oběma holeněma a holeně třeba i podržet v tisku až do momentu, kdy koník pocitově zbrzdí. Těžko to popsat ale důležité zkoušet na jídzárně, kde Vás koník zřejmě poslouchá.
Uvědomte si, čím dostihový koně musí procházet. Podobných dotazů je zde nahromaděno docela dost. Mám tu trpělivost a rád odpovím ale vždy apeluji na to, aby jezdec nebyl naivní a myslel si, že zrovna on má koně, který na otevřeném prostoru nebude tahat. Když si toto připustíte, pak jednou můžete být první, komu se to podaří. A to je třeba rok ztrávený jak na jízdárně tak jen na procházkách mimo louku. Prostě na to můsí zapomenout a u koní je čas opravdu dlouhým elementem. Na špatné zkušenosti mají pamět jako slon ))))
Tedy opakuji. Na jízdárně běžte i do extrému. Prodloužit a zkrátit. Až tohle budete mít společně vyjasněné (poloviční zádrže), pak jste na dobré cestě. A i tehdy Vám neporadím, aby jste šla hned zkoušet štěstí na louku. Tam nesmí s Vámi utéci. Jak uteče, veškerá práce je pryč. naopak, pokud jízdárnu dokážete přenést do terénu, pak začnete řešit i tento problém. Ale je to nesnadné, protože psychika dostihových koní je opravdu často na hraně. Je to dané mnoha faktory jako třeba fakt, že jsou chování primárně k dostihům. Pokud jednou prošel kůň dostihovou přípravou, at již nevhodnou nebo korektní, bude tahat. S tím se jezdec musí naučit žít.
Věřím, že jak uvádíte, že máte jídzárnu dobrou, pak jste na dobré cestě a já Vám v tomto přeji hodně trpelivosti a důslednosti. Práce s koňmi šlechtí ty, kteří na koně a jejich nešvary mají čas )))
S pozdravem
Daniel Toušek
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.