Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den, chtěla bych se poradit ve výživě své 22 lete kobylky. Koupila jsem ji před půl rokem( asi květen ) ve skvělém stavu. Možná trochu kulatá, ale na svuj věk opravdu ve vyborné kondici. Problém byl ze byla 10 let v jedné stáji, kopcovite pastviny, přes den pastva v noci box. Dostatek trávy, při pravidelném ježdění a v zimním období dokrmovana ovsem ( bohužel jsem se k tomuhle nedozvěděl a víc, ani jak často, jestli intenzivně a jake množství). U nás má kobyla rovinou plochu, podstatně méně trávy, dokrmujeme i v létě hodně senem, a je 24/7 ( poprvé v zivotě ) kobyla mela v létě úraz slachy a tak dva měsíce nejezdila, hodně spadla ze svalů a trochu pohubla a od tě doby to jde z kopce. Dva měsíce jezdila, pote jsem otěhotněla a ted jezdí max jednou za týden jen pro udržení alespoň minimálního pohybu. Chtěla bych v květnu zase začít jezdit a kobylu dostat do formy, ale potřebovala bych poradit s krmením. Ted u nás má jen seno ( celodenní prostup) plus na noc ji ted přes ty mrazy boxuju. Ráno dostává pul odměrky fitmin hobby. Chtěla bych zkusit ten oves a poradit co k němu, popřípadě něco na přibrani a růst svalového hmoty. Vím že bez prace ti nepůjde tak lehko, Ale alespoň do doby než bude opět pravodelně jezdit. Děkuji
Dobrý den.
Váš dotaz je podobný těm, které chodí v zimním období pro starší koně.
Bohužel věk nezastavíme a s tím související zhoršení kvality trávení také ne.
U těchto starých koní je téměř vždy v zimě problém. Mají problém se zuby (nadměrně opotřebené, nedorůstající), takže nedokáží rozkousat seno a pak ho špatně tráví. Neobjevují se vám u sena žvýkance?
Jejich metabolismus je výrazně horší a nedokáže v zimě pokrývat plně potřebu tepla.
Je potřeba kobylku zadekovat a pokud máte možnost seno nařezat na krátké kousky, tak to udělat, případně ještě seno před podávaním jemně navlhčit.
Z jadrných krmiv je potřeba použít sojový extahovaný šrot minimálně 0,5 kg denně a můžete dále pridávat ječmen nebo oves, ale také alespoň 0,5 kg denně, spíše bych nyní v zimě odhadoval až 1 kg.
Bezpodmínečně nutné je přidat doplněk účinných látek, např. HORSAL EXKLUSIV v dávce 0,15 kg - zamíchat do jádra.
V létě jako píšete, nemá problém, protože se pase, tráva je měkká, dobře se kouše a je plná živin, které v létě stačí aby dohnala manko ze zimy a ještě nabrala, bohužel v zimě je to nemožné.
Opadnutí svalů je jednak záležitost pohybu - bez ně to opravdu nejde a další důvod je využití svalové hmoty pro svou potčebu energie a bílkovin - to můžeme z části výživou, jak jsem popsal výše doplnit.
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.