Jízdárenské cviky a povely jsou nedílným nástrojem pro každý jezdecký výcvik. A to jak v případě, že je jezdec vyučován trenérem, tak samozřejmě i při své vlastní jezdecké přípravě se svým koněm. Neboť v základu každá přiježďovací práce staví na jízdárenských cvicích.
Ve fázi výcviku začátečníka a pokročilého jezdce umožňují definovat základní jezdecké figury, které se jezdec učí s koněm "vyjet" a tedy koně ovládat, resp. jezdit. Pokud je lekce vedena skupinově s více koňmi, umožňují instruktorovi organizaci v hodině. Podmínkou ze strany jezdců je dodržování stálých rozestupů mezi koňmi, kdy vedoucí jezdec má zodpovědnost udržovat stálé tempo a ostatní jezdci v zástupu jej n8sledovat.
Pokud veducí kůň z jakéhokoliv důvodu mění tempo pohybu vpřed, je nutné aby jezdec za ním se mu rovněž přizpůsobil. Tím pak také se nepřímo učí pohotově reagovat na změnu tempa a přitom stále koně ovládat. Není možné, aby jezdci s konmi v zástupu ignorovali jakékoliv změny rozestupů. Rovněž pro zachování kontinuity zástupu je důležité čekat, až s cvikem a povelem začne vedoucí kůň.
V pokročilejším výcviku pak se jezdecký výcvik zaměřuje na komunikaci jezdce s koněm za pomocí pobídek holení, ruky (otěží) a rovnováhy. Pokud je jezdecký výcvik veden pouze velením povelů, je zapotřebí, aby byl jezdec sám iniciativní a vnímáním a cítění koně se snažil cvik provést korektně, aniž by nutně pokaždé očekával vysvětlení instruktora. K tomu však je zapotřebí mít znalost o tom, kdy, kde a jak jednotlivý cvik provést.
V jezdeckém výcviku i vlastním tréninku koně jsou základní jezdecké cviky důležitou nástavbou pro uspěšný růst v jezdeckém umění a setkává se s nimi jezdecké školy i zkušený jezdec ve své denní přípravě koně.
Přímo vpřed
Dokud instruktor nezavelí jinak, jezdí se po obvodu jízdárny beze změny směru bez vybočování. Rohy se korektně vyjíždějí a pokud jsou jezdci i v protisměru pohybu, potkávají se levé ruce.
Velký kruh
Oficiální rozměr jízdárny je 20 x 40 metrů, resp. 20 x 60 metrů. Velký kruh se jezdí na dvou krátkých stěnách a ve středu jízdárny. Začíná zpravidla v polovině krátké stěny a volba místa provedení velkého kruhu vychází z povelu. V momentě veleného cviku "velký kruh" jezdec dojíždí na následující střed krátké stěny (písmena A a C) odkud cvik začíná nebo v polovině dlouhé stěny (písmena B a E). Povel také může blíže určit, kde je velký kruh proveden (V A nebo v C velký kruh). Při jízdě na kruhu se nevyjíždějí rohy a nejezdí se po stěně, pouze se spojují čtyři pomyslné body oblouky. Pokud není veleno počet velkách kruhů, zůstává jezdec na velkém kruhu do odvolání nebo do dalšího povelu.
Malý kruh
Chce-li být instruktor precizní, měl by definovat, jakou velikost požaduje. Velikost malého kruhu totiž záleží na aktuální úrovni koně. Musí být dostatečně velký, aby jej byl kůň schopen projet rovnoměrně ohnutý a bez ztráty kmihu. Zatímco pro koně na úrovni Z je „malý kruh" desetimetrový, pro koně na úrovni T se jedná o kruh šestimetrový. Je možné jej provádět kdekoli na stěně i na střední čáře, dle určení instruktora. V jezdeckých školách se malý kruh považuje za polovinu kruhu velkého.
Kruhy změnit
Používá se zpravidla při ježdění na velkých kruzích. Jezdec, jedoucí na velkém kruhu v bodě X (v případě malého obdélníku) opustí stávající kruh a najede na velký kruh na druhou ruku. Platí zásady ježdění na velkých kruzích. Pokud je jízdárna většího rozměru a nebo jsou kruhy menší nedosahující středu jízdárny je změna prováděna na diagonále, resp. na střední čáre.
Diagonálou změnit směr
Základní povel pro změnu směru. Dlouhá diagonála začíná v prvním písmeni po krátké stěně (tj. K, H, M nebo F) a končí v posledním písmeni před protějším rohem (tedy tatáž písmena). Na diagonále by měl být kůň rovný a ta by měla procházet středem jízdárny, tedy písmenem X. Pro korektní provedení "diagonálou změnit směr" je zapotřebí nejprve vyjet roh, poté pokračovat 6m do prvního písmene (pokud je jízdárna označena) a teprve pak opustit stěnu směrem na diagonálu, kdy opět koně vedeme 6 m před roh jízdárny. Důležitým prvkem je vedení koně vnější otěží při příjezdu na stěnu.
Krátkou diagonálou změnit směr
Nevyužívá se tak často a začíná stejně jako dlouhá diagonála, tedy v prvním písmeni za rohem. Končí ale v polovině protější dlouhé stěny, tedy v písmeni B nebo E.
Obloukem změnit směr
Další možnost změny směru při ježdění po celé jízdárně. Jezdec vyjede ze stěny na malý kruh, dokončí půlkruh a pokračuje na stěnu 45 stupňů šikmo na druhou ruku. Výsledná figura má tvar kapky. Správně provedený oblouk nepřesáhne střed jízdárny, ale maximálně se ji dotkne. Patří do cviku, který je prováděn ihned po povelu. Tento cvik se často pojí se stranovou prací - ustupováním na holeň nebo polovičním překrokem.
V kruhu změnit směr
Způsob změny směru jízdy. Skládá se ze dvou půlkruhů o velikosti v závislosti na velikosti vlastního kruhu a linie prochází středem kruhu, kde je kůň rovný. Může být prováděn kdekoli na kruhu, nejčastěji velkém ale je důležíté, aby provedení bylo symetrické.
Vlnovka o třech/čtyřech obloucích
Další ze základních ohýbacích cviků. Skládá se z půlkruhů (jejich velikost určuje počet oblouků a délka jízdárny) a rovných linií, kůň tedy střídá ohnutí a narovnání. Nesmí být hranatá, nemá rohy a nejezdí se při ní po stěně. V případě sudého počtu oblouků lze jejím prostřednictvím změnit směr.
Od stěny ke stěně
Při tomto cviku je důležité nejprve vyjet roh. Vlastní cvik začít až po jízdě 6m po stěně (první písmeno), kdy koně jezdec začíná vytěsňovat vnější holení a vnitřní otěží směrem od stěny. Vrchol oblouku je 3 - 5 metrů od středu dlouhé stěny, poté se vnitřní holení v kombinaci s křížovou pobídkou vracíme s koněm postupně ke stěně do písmene 6m před následující roh. Koně vždy lehce přistavíme směrem pohybu od stěny a ke stěně. Tento cvik je možno dělat i dvakrát na dlouhé stěně, pak je vrchol každého oblouku pouze 2,5 metru od stěny a dlouhé stěny se mezi oblouky dotýkáme v polovině (písmeno B nebo E).
Ze středu
Ve středu krátké stěny (v A nebo C) jezdec opustí stěnu a jede středem jízdárny přímo do písmene v polovině protější krátké stěny (tedy opět A nebo C) přes X. Nesmí se odchýlit ze střední čáry. Po napojení na stěnu je možno buďto pokračovat na stejné ruce nebo změnit směr.
Zkrátit jízdárnu
Při tomto cviku jezdec opustí dlouhou stěnu kdekoliv na dlouhé stěně v momentě vydání povelu instruktorem, pokud není veleno konkrétní písmeno. Je možno buďto pokračovat na stejné ruce, nebo prostřednictvím tohoto cviku změnit ruce.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.