Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

UKÁZKOVÝ KURZ

Lekce Kvíz

 

Předváděcí místo

Posouzení se provádí na rovné,pevné a tvrdé ploše (nejlépe betonové,neklouzavé desce) ve vymezeném prostoru nízkým oplůtkem,uhrabanými čarami či bílými ,širšími vápenými pruhy na zemi.Místo pro hodnotitele (komisi) je ve stejné výšce jako kůň, 6 - 8 metrů od bližší strany desky a umístěno tak aby slunce svítilo ze strany či do zad komise.

 

Kůň je na desku přiveden z pohledu komise zprava a tak je na ní zastaven v postoji pro posouzení na úrovni hodnotitele (komise).

 

Vlastní předvedení

Postavení na desce, pozice vůči hodnotiteli, směr předvedení

 

Končetiny, přední (hrudní) i zadní (pánevní) pár, jsou mírně nakročeny tak , že ke komisi bližší hrudní končetina (levá) je téměř kolmo k podložce a před vzdálenější(pravou) mírně zakročenou a bližší pánevní (levá) je mírně zakročena za vzdálenější (pravou) mírně předkročenou.Mezi jednotlivými hrudními i pánevními končetinami zřetelně prosvítá a jsou ze strany komise viditelné.Kůň není „natažený“ ani „zkrácený“.

 

Předvádějící zastaví s koněm a zůstane jen okamžik stát u jeho levé plece, pak vykročí pravou nohou dopředu, pak ještě jeden krok levou a při došlapu levé nohy zůstane pravá na zemi a na špičkách obou udělá čelem vzad vpravo. Nohy zůstávají nakročené, předvádějící stojí čelem ke koni a v každé ruce, předpažené k hubě koně, drží asi deset centimetrů od kroužku udidla jednu otěž, má - li vodítko drží jej v pravé ruce a v levé jeho volný konec. Volný konec otěží je na palci pravé ruky přitisknut k zápěstí. Po té zkontroluje pohledem a upraví postavení koně tak, aby stál na všech čtyřech nohách a sám zaujme konečný postoj. Stojí celou vahou těla na levé noze a pravou nohu má předkročenou.Pravou rukou drží vodítko příp. obě otěže, pěst ve výši huby tak, aby nezakrývala ze strany hlavu, zejména ne chřípí koně. Levou ruko drží volný konec vodítka příp. otěží, nesmí být nikdy zadrhnuty kolem ruky.

 

Jeden pomocník s bičem (nejčastěji vedoucí výcviku či stáje) stojí za zády předvádějícího a napřaženým bičem k hlavě koně koriguje, je–li to potřeba, jeho postavení.

 

Druhý pomocník s bičem stojí na vzdálenějším konci předváděcí dráhy aby mohl pomoci při naklusání koně. Vždy pobízí koně ze zadu a z levé strany, na které jej předvádějící vede. Po povelu „předvést“ vykročí předvádějící pravou nohou ještě více vpřed (přestože stojí v postoji s předkročenou pravou nohou), přisune levou nohu a udělá obrat o 180° vlevo tak že stojí ve stoji špatném vedle plece, čelem ve směru, kterým bude předvádět. Na to vykročí levou nohou kupředu k předvádění, které provádí na rovné čáře na předváděcí dráze.Při obratech se předvaděč zatáčí s koněm doprava tak,že zvedne levou ruku před hlavu koně a vyvine větší tah na pravou otěž.

 

Leká -li se kůň, neměl by vodič nechat proklouznout otěž či vodítko, ale hlubším hlasem a zvednutou levou rukou ho opět uklidnit.Vodič se snaží udržet s koněm stejný krok v kroku i v klusu.Nesmí se nechat koněm předběhnout prodloužením otěže, vodítka. Pak hrozí kopnutí zadní nohou. Stane-li se to, musí okamžitě převaděč pustit vodítko a kůň znovu chycen.

Fotografie
Předvedení na ruce v klusu
předvedení koně ve správném postoji
Video
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní