Bezpečnost výcviku
Základní výcvik koně je třeba řídit a organizovat tak, aby se minimalizovala možnost poranění jezdce a koně.
Aby byla zabezpečena bezpečnost ve výcviku je nutné dodržovat jisté zásady. Prostředí, ve kterém se výcvik uskutečňuje (ustájení s prostornou chodbou) musí být dostatečně velké, aby se mohlo s koňmi dobře manipulovat. K této výbavě patří krytá hala, otevřená jízdárna, lonžovací kruh, kolotoč na pohyb koní apod. Důležitý je pružný a měkký povrch a bezpečná ohrada. Měkký a pružný povrch umožňuje lehký pohyb koně, šetří jeho klouby. V případě pádu jezdce snižuje nebezpečí nárazu apod.
Bezpečnost jízdy závisí na čistotě, pořádku a disciplíně! K okamžitému použití musí být k dispozici lékárnička první pomoci! Telefon je nevyhnutelnou součástí každého jezdeckého zařízení!
Jezdecká hala
Bezpečnost a ochrana zdraví jsou v souladu s platnými předpisy a vyhláškami. Na udržování pracovního pořádku ve stájích a ostatních prostorách bývá vypracovaný a zveřejňovaný stájový řád a protipožární směrnice.
Kůň se normálně vodí z levé strany, výjimkou je pouze případ, když koně vedeme po silnici. Nicméně kůň by měl být naučen na vodění z obou dvou stran.
Na stájové ohlávce
Nasaďte koni stájovou ohlávku a vodítko. Na konci vodítka uvažte uzel. Konec vodítka držte v levé ruce, ale nikdy si vodítko neomotávejte okolo ruky. Pravou ruku položte na vodítko přibližně 30cm od hlavy koně. K udržení živého koně pod kontrolou držte ruku seshora přes vodítko. K popohnání líného koně dopředu držte ruku zespoda pod vodítkem. Nikdy se nepokoušejte jít před koněm a táhnout ho za sebou, bude reagovat tak, že bude táhnout proti vám. Osoba vedoucí koně by měla být vždy vedle plece koně, nikdy před ní; vodič by se měl dívat dopředu, ne na koně.
V případě živého nebo neznámého koně je vhodné jej vodit na obnosku s lonží nebo s dlouhým vodítkem. Kůň by neměl být nikdy voděn pouze za stájovou ohlávku bez vodítka. Pokud by se kůň polekal, je nemožné jej udržet a vodič by si mohl poranit ruku nebo paži. Pokud vodíme na ruce živého nebo mladého koně, měli bychom mít rukavice.
Poskytnou bezpečnější držení a předejdou spáleninám od otěží nebo od vodítka, které by mohly případně vést k puštění otěží a koně. Voděný kůň se může z polekání postavit na zadní a vzhledem k tomu, že hlava vodiče je nechráněná, je vhodné nosit bezpečně zapnutou přilbu. K ochraně nohou jsou také doporučené silné kožené boty, pokud by kůň na nohu šlápl nebo skočil.
Na uzdečce
Přetáhněte otěže koni přes hlavu a držte je v pravé ruce, konec otěží v levé ruce, stejně jako s vodítkem. Jen otěže rozdělte palcem. Bič se nosí v levé ruce, směrem dozadu. Pokud je kůň líný, levá ruka by se měla posunout dozadu za tělo a poklepat koně bičem ve spodní části hrudníku, za místo, kde by normálně byla jezdcova holeň.
Se sedlem a na uzdečce
Ujistěte se, že třmeny jsou vytažené nahoru a zajištěné, stejně jako při lonžování. Podbřišník by měl být dotažený, ale ne příliš těsně. Martingal by měl být odepnutý od otěží a zapnutý do nákrčníku. Pak postupujte stejně jako výše. Třmenový zámek by měl být zavřený, aby se třmenové řemeny zajistily. Zámek by však nikdy neměl být zavřený, když je kůň ježděn.
Vodění koně na silnici
Pony, kteří se vedou z výběhu do stáje, mohou být voděni pouze na stájové ohlávce. Nicméně pokud je známo, že je pony těžko ovladatelný nebo se bojí silničního provozu, měl by být voděn buď na obnosku nebo na uzdečce. Pokud je potřeba vést koně po hlavní silnici, měl by mít z bezpečnostních důvodů vždy uzdečku, i proto, aby byly splněny pojistné požadavky v případě nehody. Osoba vedoucí koně by měla být mezi koněm a projíždějícími vozidly a na levé straně vozovky. Pro větší viditelnost v provozu je vhodné obléknout si nějakou fluorescenční část oděvu, buď potah na helmu nebo vestu.
Vedení koní na trénink
Ať už vedeme dva koně na ruce nebo druhého držíme ze sedla, oba koně by měli mít uzdečku nebo obnosek. Měli by být vedeni ve směru provozu, s vedeným koněm podle vnitřní strany vodiče, ať už jsou oba koně vedeni na ruce nebo jeden ze sedla. Levá otěž může být protažena pravým kroužkem udidla a pak by obě otěže měly být drženy v levé ruce, seshora na otěžích, přibližně 5 cm od koňské hlavy. Zbytek otěží můžeme držet v pravé ruce.
Otěže koně, na kterém jedeme by měly být drženy v pravé ruce. Hlava vedeného koně by měla být v úrovni jezdcova kolene. Pokud povolíme vedenému koni jít moc vepředu nebo moc vzadu, je obtížnější jej kontrolovat. Můžeme použít obnosek s krátkou lonží. Otěže od uzdečky bychom měli stočit a zapnout do podkrčního řemínku. Tak se nebudou plést a koni to bude příjemnější.
Vyvádění koně z boxu nebo skrze dveře
Vzhledem k tomu, že koně jsou širší v kyčlích než v plecích, je pro něj velice snadné se uhodit o dveře a pohmoždit si pravou kyčel, pokud ho vede někdo neopatrný. Po takové nehodě bude kůň nervózní a bude se snažit skrze dveře spěchat a tím riskuje další zranění. Ve špatných případech může dokonce dojít k úlomku části kosti.
Pokud vedeme koně z nebo do boxu, je důležité zajistit:
Držení koně při prohlídce
Na prohlídku nebo na výstavu postavte koně a ukažte jeho levou stranu. Přední nohy by měly být vyrovnané, levá zadní noha by měla být trochu za pravou zadní nohou, ne obráceně. Vodič stojí před koněm, ale trochu ke straně, otěže drží levou rukou, rozdělené prsty a přibližně 30 cm od koňské hlavy. Zbytek otěží a bič, pokud jej má, se drží v pravé ruce. Pokud se má kůň předvést v klusu, vyměníme ruce, které drží otěže a bič a postupujeme stejně jako při vodění se sedlem a uzdečkou.
Bezpečnostní opatření
Nikdy nevedeme koně ze stáje s dekou vepředu rozepnutou a s obřišníkem, pokud nemáme poprsník. Deka a obřišník se mohou sesunout dozadu a koně vystrašit. Ten se pak může polekat a utéct. Pokud pracujeme ve stáji nebo koně čistíme, měli bychom ho vždy přivázat. V případě koní, kteří mají tendenci si hrát se zástrčkami na dveřích a dveře otvírat, je nejlepší umístit na dveře zástrčku, kterou kůň nemůže otevřít nebo na ni přidělat karabinu.
Když přivazujeme koně mimo box, musíme se ujistit, že nemůže čuchat nebo se dotýkat jiného koně, protože pak mohou začít kvičet případně i kopat. Pokud jsou venku přivázáni dva a více koní, ujistěte se, že nejsou tak blízko u sebe, aby se mohli očuchávat případně pokopat. Hraví koně, kteří budou pravděpodobně okusovat dřevo nebo provazy nebo tahat za příslušenství boxu, by měli mít svůj box pravidelně kontrolován kvůli případnému nebezpečí. Pokud je to nutné, přesuňte koně do vhodnějšího boxu.
Vrata do dvora ústící na veřejnou silnici by měla být stále zavřena.
Pokud kůň uklouzne a není schopen vstát, položte koleno na jeho hlavu a krk, aby zůstal v klidu. Sláma, hnůj, pytle nebo staré deky mu pomohou se dostat na nohy.
Na předem určeném a lehce dosažitelném místě ve stájích uchovávejte ostrý nůž. Pokud by se kůň zamotal do provazu nebo v případě, že couvá a utáhne uzel a bezpečnostní karabina nejde otevřít, rychlá akce je potřeba k tomu, aby se zabránilo zranění.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.