Před sedláním musí být třmeny v horní poloze, podbřišník připnutý na pravé straně sedla a volně přeložený přes posedlí.
Postup při sedlání:
Správně položené sedlo leží svou přední komorou za vrcholem kohoutku koně a podbřišník se nachází asi šířku dlaně od loktu koně. Mimořádnou pozornost věnujeme úpravě správné délky třmenů. Jako pomůcka slouží jemně sevřená dlaň k třmenovému zámku a třmen do podpaží.
Při výcviku sedlání a uzdění „remonty“ je velmi důležitý klid, pohotovost a zručnost jezdce, protože každá unáhlenost s následným neúspěchem způsobí několika týdenní problém nejen se sedláním, ale i s nasedáním.
Příprava na nasedání jezdce začíná v boxu po čas každodenního ošetřování. Ošetřovatel hladí koně a tlačí ruku na jeho hřbet v sedlové části a postupně se převěšuje přes hřbet koně. První nasednutí jezdcem má být klidné, rozvážné s dostatečným časovým rozpětím.
Jezdec, který na koně nasedá, má být zručný, nebojácný a zkušený. V případě, že se chybuje v této první fázi výcviku, může dojít ke ztrátě důvěry koně v člověka. Obnova ztracené důvěry může trvat dlouhou dobu.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.