Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

UKÁZKOVÝ KURZ

Lekce Kvíz

 

Cílem výcviku je naučit koně skákat ochotně a nebojácně, bez ztráty jeho důvěry. V dnešní době je skákání ve volnosti dobrou průpravou a prověrkou schopnosti koně. Vhodně zařazené skákání ve volnosti rozvíjí pružnost, obratnost koně a zpestřuje jeho výcvik. Skok ve volnosti je důležitou disciplínou při zkouškách výkonnosti koní. Při každém tréninku můžeme přidávat nový skok, případně více skoků v řadě. Výšku a šířku překážek stanovujeme podle talentu a momentální chuti koně skákat.

 

Skákání ve volnosti zahájíme po adaptaci koně na nové prostředí a po absolvování úvodních hodin lonžování, případně obsednutí.

 

Skákání ve volnosti opakujeme s postupným zvyšováním požadavků z počátku 1x týdně, později i 2x týdně.

 

Výbava koně a prostor

 

Na skákání ve volnosti se musí připravit nejenom kůň, ale i prostor. Dodržujeme tyto zásady:

  • chráníme bandážemi anebo chrániči všechny končetiny koně
  • kůň může skákat se stájovou ohlávkou anebo s uzdečkou bez otěží
  • kůň může být osedlaný nebo může být bez sedla jen s popruhem anebo volný
  • hala je uzavřena
  • na jejím obvodu je postavena ulička na skákání
  • překážky působí na koně přívětivě
  • vzdálenosti mezi překážkami musí být přesné

 

Metoda nácviku

 

Při výcviku pomáhají pomocníci, kteří usměrňují pohyb koní v uličce. Je důležité, aby si kůň zkušenosti se skákáním ve volnosti spojoval s dobrým pocitem a odměnou. Kůň by měl skákat ochotně, nikdy ne ze strachu!

 

Na počátku tréninku se kůň vede krokem, poté se volně pustí, Zvyká se tak na nové prostředí. Důvěra koně se zvýší, když proběhne uličkou bez překážek. Při prvním skoku by měl kůň skákat přes nízké překážky 20 až 30 cm. Po pátém opakování výcviku je možné talentovanému koni překonat překážku ve výšce 100 až 130 cm. Bič slouží pouze k podpoře koně a ne k trestání. Po několika opakováních koně obvykle pochopí svou úlohu.

 

Ve velkých halách se překážky stavějí tak, aby se kůň příliš nerozběhl. Obvykle stačí překonávat překážky pět až desetkrát. Výšky překážek zvyšujeme, ale dbáme, abychom koně nepřetížili.

 

Příklad základní in-out gymnastikého cvičení ve volnosti

 

Skok ve volnosti je velmi dobrý "nástroj" jak koně mladého seznámit se skákáním, nebo na začátku nové sezóny rozeskákát a řešil odskok převážně sám, nebo jako náprava či ladění skokového stylu.

 

 

Samozřejmě že kůň by do řady nebo v řadě neměl spěchat či se hnát. A už vůbec ne se utrhávat z ruky. Ve své podstatě ale je skok ve volnosti v mnohém ponechán na koni. Zde je příklad začátku nácviku skákáním řekněme malé a jednoduché gymnastické řady.

 

1. odskoková bariéra ....... in out 3 m kavaleta ....... 3,50m křížek (později kolmý skok nebo oxer 90 - 110cm)

 

2. odskoková bariéra ....... 3m kavaleta ....... 3,50m 2 kavalety na sobě (výška do 50cm) ....... 6,50m oxer

 

3. odskoková bariéra ....... 3m kavalety na sobě (výška do 50cm) ....... 3,50cm 2 kavalety na sobě (výška do 50cm) ....... 6,50m kolmý skok / oxer

 

... Jak je vidět, podle projevu koně se řada prodlužuje. Přivádíme koně v klusu na ruce, pokud je kůň temperamentní a nemá problém u první bariéry odskočit, lze i z kroku ! Samozřejmě jsou uvedeny základní vzdálenosti. Pokud kůň spěchá, nebo je opatrný, může se individuálně vzdálenost zvětšit nebo zmenšit a to je již na vnímavosti a citlivosti trenéra, jak reaguje na postupný projev koně. Uvedený princip IN OUT pomůže mladému koni přijít na způsob, jak sám řešit překonání skoku, již od prvního momentu vede koně k řešení vzdáleností a pokud se nároky nezvyšují skokem ale postupně při intenzitě zátěže 1 – 2x trénink skoku ve volnosti za týden, je po třech týdnech znát viditelný pokrok. Kůň se tak usadí pro následující skákání ve volnosti i samostatného skoku.

 

Důležité je si uvědomit, pokud kůň spěchá, proč. Často je tento projev z důvodů mít již skok rychle za sebou a nebo je kůň něčím (někým) hnaný. Když se bude postupovat systematicky výše uvedeným příkladem ... a jedná se skutečně jen o příklad ... kůň si zvykne na postupné a nespěchavé tempo a zároveň postupné navyšování náročnosti (výška a počet skoků) koně přivede k větší obezřetnosti. Samozřejmě že toto je nástavba, postupně by kůň měl naopak skákat skok samostatný, aby si odskok řešil sám (viz video ukázka)

 

Chyby a náprava

 

Vzhledem k věku koní se snažíme vyvarovat všech chyb a nedostatků. Postup vpřed „malými kroky“ je mnohem efektivnější než nepřiměřeně rychle zvyšované požadavky i když je kůň talentovaný.

 

Riskujeme tím nejen projevy neposlušnosti, ale v mnoha případech i drobná poranění, která se projeví neochotou ke spolupráci. Adaptace na bolest u koně neexistuje!

 

Situace

Kůň příliš pospíchá - vodič dovede koně krokem před první bariéru a potom jej vypustí

 

Kůň je příliš opatrný – několikrát za sebou necháme projít koně uličkou s bariérami a lonžovacím bičem podpoříme.Často vydatně chválíme hlasem a podáním pamlsku. Po nabytí důvěry začneme se skákáním nízkých skoků příliš dlouhý nebo krátký cvalový skok – můžeme na počátku výcviku respektovat úpravou vzdálenosti mezi skoky.

Fotografie
Podpora koně při skoku ve volnosti
Pochvala koně pamlskem
skok ve volnosti
Video
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní